AKTUALNOŚCI

Data publikacji: 19.12.2016
Wesołych Świąt!


Życząc Wesołych Świąt, równocześnie przypominamy, że Akwarium Gdyńskie będzie nieczynne w dniach 24.12 (Wigilia), 25.12 (Pierwszy Dzień Świąt), 31.12 (Sylwester), 01.01(Nowy Rok).
Poniżej świąteczny rozkład jazdy:


Data publikacji: 12.12.2016
Klub Podróżnika 15 grudnia

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godzinie 18.00. Prezentację „Kirgistan, Uzbekistan - szlakiem Ojca Andersowca” przedstawi Bohdan Lamprecht.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 08.12.2016
Mikołajki!
We wtorek Akwarium Gdyńskie odwiedził św. Mikołaj! Było przesympatycznie! Dziękujemy św. Mikołajowi i wszystkim dzieciom, które z nami były w ten dzień.

Data publikacji: 07.12.2016
Konkurs plastyczny - Tydzień Rekina
Z olbrzymią przyjemnością prezentujemy prace, które zajęły pierwsze miejsca w konkursie plastycznym realizowanym w ramach Tygodnia Rekina w Akwarium Gdyńskim o tytule "Rekin - jak go rysują?". Spośród prawie 200 prac wybraliśmy trzy, które zajęły pierwsze miejsca oraz trzy prace wyróżnione. Prace te można zobaczyć w Akwarium Gdyńskim. Nagrodą dla najlepszej pracy w konkursie jest wizyta całej klasy na zajęciach o w rekinach Akwarium Gdyńskim oraz zwiedzanie ekspozycji z edukatorem podczas pokazowego karmienia zwierząt.
Prace były oceniane pod kątem spełnienia warunków wykonania określonych w regualminie, estetyki wykonania w zależności od wieku autora, pomysłu na kompozycję oraz treści dotyczących ochrony rekinów.
Trzy pierwsze miejsca:
Prace wyróżnione:
A tak wyglądają nagrodzone prace na ekspozycji Akwarium Gdyńskiego:
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy talentów!

Data publikacji: 01.12.2016
Ośmiornica wróciąa!
Wróciąa! Ośmiornica olbrzymia z powrotem w Akwarium Gdyńskim.
Ośmiornica olbrzymia to jedno z najbardziej lubianych zwierząt Akwarium Gdyńskiego. Nic w tym dziwnego! Te zwierzęta posiadają osiem ramion, parę oczu, 3 serca i… ani jednej kości. Dzięki tej ostatniej cesze potrafią prześlizgać się przez bardzo wąskie szczeliny. Ponadto liczne ramiona pozwalają ośmiornicom wydobyć pokarm z różnych zakamarków, czy zamkniętego słoika. Dla wielu z nich nie jest też problemem układanie klocków lub przechodzenie przez labirynty. Co ciekawe, wszystkie powyższe umiejętności ośmiornice zdobywają same. Nie uczą się ich od rodziców, gdyż młode bardzo szybko zostają pozostawione samym sobie.
Jej pierwsze dni u nas wyglądały tak:
Ośmiornica olbrzymia to jeden z największych gatunków ośmiornic na świecie. Może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a rozpiętość ich ramion mierzy nawet 4 metry. Niestety, jak wszystkie głowonogi, żyje bardzo krótko, stąd też w Akwarium Gdyńskim nie zawsze można zobaczyć jak fascynujące są to zwierzęta. Ale oto jest! Ośmiornica olbrzymia powróciąa na naszą ekspozycję.
Ta znalazła się u nas w niecodzienny sposób. Wcześniej żyła w jednym z akwariów w Kolumbii Brytyjskiej. Miała zostać sprzedana do akwarium w Moskwie, ale zawirowania prawne sprawiły, że jej los stanął pod znakiem zapytania. Traf chciał, że podczas konferencji International Aquarium Congress, która odbyła się we wrześniu tego roku w Vancouver, właściciel kanadyjskiego akwarium poznał naszych pracowników. I to właśnie naszym akwarystom, spośród kilkuset uczestników spotkania, zaproponował przekazanie ośmiornicy. Bezpłatnie!
Po szczelnym zapakowaniu i przebyciu połowy kuli ziemskiej, ośmiornica znalazła się w Gdyni. Spotkacie ją w Sali Wodnych Zwierząt Świata na pierwszym piętrze naszego budynku.

Data publikacji: 01.12.2016
Mikołajki w Akwarium!

Mikołajki to dla każdego dziecka dzień wyjątkowy, pełen radości i niespodzianek! Z tej okazji Akwarium Gdyńskie przygotowało dla naszych gości moc atrakcji.
Święty Mikołaj już zapakował wielki wór słodkich upominków i sunie do nas na swych magicznych saniach. Przybędzie 6 grudnia. Wypatrujcie go podczas zwiedzania ekspozycji Akwarium Gdyńskiego, w godzinach 11.00 – 15.00.
Każde dziecko, które tego dnia odwiedzi Akwarium Gdyńskie, w kasie otrzyma kupon do udziału w MIKOŁAJKOWEJ LOTERII FANTOWEJ*. Każdy los wygrywa!
W Mikołajki, dla wszystkich zwiedzających, uruchomione zostanie ŚWIĄTECZNE LABORATORIUM. Zaprezentujemy Wam przeróżne wodne stworzenia: te oglądane pod mikroskopem oraz te widziane gołym okiem. Pójdą w ruch preparaty, binokulary i lupy.
Najmłodszych zapraszamy do udziału w ZIMOWEJ PRACOWNI PLASTYCZNEJ, podczas której wspólnie stworzymy łańcuch na choinkę z papierowych zwierząt morskich!

Data publikacji: 28.11.2016
Głosowanie na rekina-dziwaka :)
Podczas Tygodnia Rekina, nasi goście głosowali w Akwarium Gdyńskim na najdziwniejszego przedstawiciela rekinów. Spośród osób, które złożyły swój głos, wylosowaliśmy trzy kupony, których właściciele otrzymają nagrody. Numery kuponów to:
209
187
163
Właścicieli kuponów prosimy o skontaktowanie się z nami jedną z poniższych metod:
Więcej informacji o Tygodniu Rekina.

Data publikacji: 23.11.2016
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Akwarium Gdyńskim 05 grudnia

5 grudnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Jak się zarejestrować?
Chcąc skorzystać z Kulturalnego Biletu Wolontariusza, należy wejść na stronę www.wolontariatwkulturze.pl. W zakładce „Rejestracja dla wolontariuszy” wystarczy wypełnić formularz i wybrać ofertę. Jedna osoba może skorzystać z kilku ofert. Decyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.
Wolontariat w Akwarium Gdyńskim
W codziennej pracy Akwarium Gdyńskiego od lat pomagają wspaniali wolontariusze, którzy swój wolny czas poświęcają naszym zwierzakom. To cudowni ludzie, więc nie mogliśmy nie przyłączyć się do akcji #wolontariatwkulturze. Jeśli jesteś zainteresowany wolontariatem w Akwarium Gdyńskim zapraszamy do zakładki wolontariat http://akwarium.gdynia.pl/o_akwarium/wolontariat.html.

Data publikacji: 23.11.2016
Oddaj krew i zwiedzaj Akwarium Gdyńskie za darmo! 22-26 listopada

W dniach 22 – 26 listopada w całej Polsce obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Z tej okazji Akwarium Gdyńskie przyłączyło się do akcji organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Wśród osób, które w powyższych dniach oddadzą krew lub jej składniki w RCKiK albo oddziałach terenowych, rozlosowane zostaną liczne nagrody, w tym setka biletów do Akwarium Gdyńskiego!

A jak to jest z krwią u ryb?
Układ krwionośny u tych zwierząt, zwłaszcza szybko pływających, jest bardzo sprawny i wydajny. Ryby mają jeden obieg krwi. Przez rybie serce jednokierunkowo przepływa krew pozbawiona tlenu. Dzięki rytmicznym skurczom mięśnia sercowego jest tłoczona z komory serca do skrzeli. To tam pobiera tlen a oddaje dwutlenek węgla. Następnie naczyniami tętniczymi tlen rozprowadzany jest po całym ciele, a zbierany jest dwutlenek węgla. Odtlenowana krew wraca żyłami do zatoki żylnej serca, skąd przepływa do przedsionka.
Wystarczy oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku lub w jednym z jego terenowych oddziałów by 26 listopada zwiedzać wszystkie wystawy Centrum Hewelianum za darmo. Nie bądź obojętny!
Krew to jeden z podstawowych i najważniejszych płynów ustrojowych w naszym organizmie. Rozprowadza substancje odżywcze i tlen. Bez niej nie istniejemy. Wypadek, poważny uraz – krwotok – i zaczyna nam jej brakować. Nie bądź obojętny i przyłącz się do akcji pt. „Dni Honorowego Krwiodawstwa” organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wraz z Centrum Hewelianum.
Żeby przyłączyć się do akcji i skorzystać z darmowego biletu do Centrum Hewelianum trzeba oddać krew między 22 a 26 listopada 2016 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku lub w jednym z jego oddziałów terenowych. Z legitymacją Honorowego Dawcy Krwi i najnowszą pieczątką uzyskaną w ramach „Dni Honorowego Krwiodawstwa” wystarczy udać się 26 listopada do Centrum Hewelianum by otrzymać bezpłatny bilet na wszystkie interaktywne wystawy: „Dookoła Świata”, „Z Energią!”, „Łamigłówka”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią”.
Uwaga! Bilet jest do wykorzystania tylko 26 listopada w ramach godzin otwarcia Centrum Hewelianum.
Co warto wiedzieć?
Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się nią. Przed pobraniem przechodzą ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne oraz wywiad lekarski).

Data publikacji: 10.11.2016
Tydzień Rekina 2016 19-27 listopada
Zapraszamy do udziału w Konkursie plastycznym „Rekin. Jak go rysują?” organizowanym w ramach Tygodnia Rekina w AG. Konkurs trwa do 30 listopada 2016 i kierowany jest do uczniów szkół podstawowych.

Rekiny to bardzo ważne drapieżniki, od których zależy równowaga ekologiczna w oceanie. Myśląc rekin widzimy doskonałego łowcę z paszczą wypełnioną ostrymi zębami, któremu nikt i nic nie może zagrozić. Tymczasem rekiny to jedne z najbardziej zagrożonych zwierząt w oceanach. Kogo i czego może obawiać się tak doskonale przystosowany drapieżca? Oczywiście człowieka i jego działalności: zupa z płetwy rekina, olej z jego wątroby, nadmierne połowy i przyłów to tylko kilka przyczyn. Poznaj pozostałe, a przede wszystkim poznaj rekiny i pomóż je ocalić. Stwórz plakat o ochronie rekinów!
Autor (autorzy) najlepszego plakatu wygrywa zajęcia laboratoryjne w Akwarium Gdyńskim dla swojej klasy oraz udział w pokazowym karmieniu zwierząt na ekspozycji.
Regulamin Konkursu

Data publikacji: 10.11.2016
Tydzień Rekina 2016 19-27 listopada

Jak co roku, zapraszamy Was na niesamowity tydzień pełen ciekawostek, miło spędzonego czasu, pozytywnej energii oraz dużej ilości wiedzy ukrytej w dobrej zabawie.
Po co tak w ogóle mówić o rekinach?
Na dźwięk wyrazu ‘rekin’ pierwsze skojarzenie większości z nas to krew, strach i groźna muzyka. Tymczasem taki obraz rekinów jest co najmniej błędny. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Jaka jest więc prawda o rekinach? Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, regulując liczebność populacji zwierząt. Są to ryby o ciekawym behawiorze. Zazwyczaj wolno osiągają dojrzałość płciową, długo żyją, a ich potomstwo jest nieliczne. Co więcej, można je spotkać także w naszym morzu! W zachodniej części Bałtyku zaobserwowano występowanie ponad 30 gatunków tych ryb.
Choć rekiny przetrwały na Ziemi ponad 400 milionów lat, dziś grozi im niebezpieczeństwo. Co raz większy popyt na dania kuchni azjatyckiej sprawia, że każdej minuty, w wyniku działalności człowieka, życie traci około 180 rekinów.
Można by pomyśleć, że Polska niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie, jako państwo, w którego wodach te drapieżniki nie występują i nie są poławiane. Tymczasem mięso z płetwy rekina kupić można dziś w prawie każdym dyskoncie i hipermarkecie. A my, niestety, skrzętnie z tej możliwości korzystamy...
Więcej >>

Data publikacji: 14.11.2016
Klub Podróżnika 17 listopada

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 17 listopada 2016 r. o godzinie 18.00. Prezentację „Kolorowa wyprawa do północnych Indii” przedstawi Marzena Kasperek.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 08.11.2016
Długi weekend nadciąga wielkimi krokami! 11 listopada

W Dzień Niepodległości, czyli 11 listopada zapraszamy do Akwarium, tak jak w pozostałe dni, od godziny 10:00 do 17:00.
Planując wizytę pamiętajcie o tym, że:
- Kasa biletowa Akwarium działa do 16:30
- W związkfu z obchodami Święta Niepodległości poruszanie się samochodem po centrum Gdyni może być utrudnione. Zachęcamy do spacerów!
- W związku z Biegiem Niepodległości parking przed naszym budynkiem będzie wyłączony z ruchu od godziny 15stej we wtorek 8 listopada do godz. 8 rano w sobotę 12 listopada.

Data publikacji: 31.10.2016
Ekspozycja zamknięta w dniu Wszystkich Świętych 01 listopada

Przypominamy, że tradycyjnie, Akwarium Gdyńskie będzie nieczynne, w dniu Wszystkich Świętych.
Od listopada do końca lutego, ekspozycja będzie również zamknięta w poniedziałki.

Data publikacji: 31.10.2016
Klub Podróżnika 03 listopada

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 03 listopada 2016 r. o godzinie 18.00. Prezentację "Rowerem przez Ukrainę, Rumunię, Mołdawię" przedstawi Krzysztof Nowacki.

Data publikacji: 25.10.2016
Dni Otwarte Centrum Edukacji 22-23 października

Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za wizytę w Akwarium Gdyńskim podczas Dni Otwartych Centrum Edukacji! Było magicznie!
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i zapraszamy na kolejne wydarzenie. Już w listopadzie Tydzień Rekina...

Data publikacji: 20.10.2016
NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO 2016 - KONKURS 20 października

Lubicie nas?
Zagłosujcie na nas w plebiscycie na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego 2016! Głosować można tylko do 21.10!
Jeżeli weźmiecie udział, możecie zdobyć nagrody!
Więcej na: stronie pomorskie.travel.

Data publikacji: 17.10.2016
Dni Otwarte Centrum Edukacji 22-23 października

O tym, że w Akwarium Gdyńskim można podziwiać zwierzęta mieszkające w naszych akwariach, wie każdy. Ale nie każdy słyszał o tym, że można tu też wziąć udział w zajęciach i samemu zbadać podwodne organizmy. Dni Otwarte Sekcji Edukacji to weekend, który umożliwia BEZPŁATNE* sprawdzenie na czym polega fenomen Centrum Edukacji AG, które co roku przyciąga na zajęcia prawie 40 tysięcy dzieci i młodzieży.
W tym roku przez skrzydło edukacyjne poprowadzi nas świat bajki. Programy inspirowane opowieściami znad Morza Bałtyckiego i relacją z podmorskiej podróży „Nautilusa” zawitają do laboratoriów. Magiczny świat krain lodowych i jej mieszkańców to temat przewodni w Sali Przedszkolnej. Czy z niegościnnymi krańcami świata ludziom kojarzą się tylko pingwiny, niedźwiedzie polarne i renifery... ? Dla tych, którzy chcą bliżej przyjrzeć się życiodajnemu związkowi chemicznemu o wzorze H2O pozostają odwiedziny w Eksperymentalnej Pracowni Wody.
Laboratorium Biologiczne – 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi
Tematem przewodnim będzie powieść Juliusza Verne'a
Zobaczymy perłopłata oraz latarnię Arystotelesa
Sprawdzimy jak szorstka jest skóra rekinów i jak ostre są ich zęby.
Łamigłówki, które należało będzie rozwiązać będą co najmniej tak trudne, jak zadania przed którymi stawała załoga Nautilusa
Multimedialna Sala Ekologii Morza – Zanurkuj w Bałtycką Krainę

Pod mikroskopami obejrzymy najpopularniejszych mieszkańców podwodnych łąk. Poznamy dno piaszczyste i muliste, nauczymy się rozpoznawać żyjące na nim małże, podwoje i nereidy. Dowiemy się jak odróżniać wapienie od granitów i piaskowców; poznamy bursztyn i legendy o nim.
Eksperymentalna Pracownia wody – Było sobie życie… w wodzie
Życie w kropli wody : zobacz to co niewidoczne – odkryj sekrety planktonu
Woda po użyciu: oczyszczamy i dajemy wodzie drugie życie
Dobre w nadmiarze szkodzi: życiodajne pierwiastki w nadwyżce. Jak detergenty wpływają na życie w wodzie?
Mokra statystyka: fakty o wodzie
Eksperymenty z wodą: poznaj wodę doświadczalnie. Zbuduj swoją cząsteczkę wody i sprawdź jej niezwykłe właściwości
Sala Przedszkolna – Kraina Lodu
Co tu dużo pisać. Będzie bajecznie!
*Wstęp wolny dotyczy wyłącznie sal edukacyjnych (22-23.10; godz. 12:00-16:00)
Koszt biletów
**Aktywność dla KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ
2 pieczątki do legitymacji członkowskich za wzięcie udziału w programie
DNI OTWARTYCH CENTRUM EDUKACJI Akwarium Gdyńskiego – w wybrany dzień: sobota 22.10 lub niedziela 23.10

Data publikacji: 17.10.2016
Klub Podróżnika 20 października

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 20 października 2016 r. o godzinie 18.00. Prezentację „Nowe oblicza Nepalu”przedstawi Edyta Stępczak.

Data publikacji: 30.09.2016
Ogłoszenie!

Szanowni Państwo!

Informujemy, że w dniu 5 października, Akwarium Gdyńskie będzie otwarte w godzinach 10:00 - 15:00, natomiast bilety będą sprzedawane do godziny 14:30.

Data publikacji: 30.09.2016
Klub Podróżnika - spotkanie z Michałem Kochańczykiem 6 października

Rejs polarny – Przejście Północno-Wschodnie

Relacja z rejsu jachtu „Lady Dana 44” przez Przejście Północno-Wschodnie. Trasa rejsu wiodła z Sopotu przez Morze Bałtyckie, Kanał Bałtycko - Białomorski, Morza Białe, Barentsa (Ziemia Franciszka Józefa, Nowa Ziemia), Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie, Beringa i przez północny Pacyfik do Vancouver w Kanadzie (Rejs Roku 2013).

Data publikacji: 16.09.2016
Najnowszy film Petera Berga Żywioł. Deepwater Horizon

Deepwater Horizon - największa platforma wiertnicza znajdująca się w amerykańskim sektorze Zatoki Meksykańskiej.
Zbudowana w latach 1998-2001 przez koncern Hyundai półzanurzalna forteca przystosowana była do wierceń na głębokość morza do ok. 2450 m. Maksymalna głębokość odwiertu wynosiła ok. 9150 m. Sześć lat temu, 20 kwietnia 2010 roku, niekontrolowany wyciek gazu i ropy spowodował potężną eksplozję, która doprowadziła do zatonięcia platformy. Wyciek udało się zatamować dopiero po 85 dniach, a jego rozmiary szacuje się na ponad 5 milionów baryłek, czyli około 800 milionów litrów ropy. Ropy, która zanieczyściąa wody całej Zatoki Meksykańskiej oraz plaże od Teksasu po Florydę.
Na platformie pracowało 126 członków załogi, 11 z nich uznano za zaginionych lub zabitych w wyniku eksplozji. Katastrofa odcisnęła znaczące piętno na gospodarce tamtego rejonu USA. Koncern BP pokrył wszystkie straty związane z wybuchem. Niestety tego wydarzenia są odczuwalne do dziś. Dla środowiska naturalnego, wyciek miał miejsce w wyjątkowo pechowym czasie. Zwierzęta mieszkające w Zatoce Meksykańskiej i jej okolicach, m.in. żółwie oraz ptaki, rozpoczynały właśnie sezon lęgowy. Co więcej, zbliżał się szczyt wędrówek ptaków, które przelatują tamtymi okolicami w drodze z Ameryki Południowej do Północnej. National Wildlife Federation, największa amerykańska organizacja pozarządowa zajmująca się problemami Ochrony Środowiska, przedstawiła raport, który nie pozostawia złudzeń. Na skutek katastrofy zginęło około 167 tysięcy (tak tysięcy!) żółwi morskich, nawet do 5 milionów larw ryb mogło stracić życie, a populacji delfina długoszczękiego powrót do liczebności sprzed katastrofy zajmie około 100 lat.
Obecnie pod powierzchnią wody Zatoki Meksykańskiej znajduje się ponad 30 tys. porzuconych szybów naftowych. 27 tysięcy z nich jest zacementowanych, pozostałe nie są ani zabezpieczone, ani monitorowane pod kątem możliwości wycieków. Jednak nawet szyby, które są zabezpieczone, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Najnowszy film Petera Berga Żywioł. Deepwater Horizon przypomina tamte dni. W epicentrum zdarzeń znajduje się Mike Williams (Mark Wahlberg), którego zadaniem będzie ocalenie swojej załogi. Służby ratunkowe mają ograniczony dostęp do platformy ze względu na szalejący ogień i niesprzyjające warunki pogodowe.
Żywioł. Deepwater Horizon wejdzie na ekrany kin 30 września.

Reżyseria: Peter Berg („Hancock”, „Ocalony”, „Królestwo”) Obsada:
 • Mark Wahlberg („Transformers: wiek zagłady”, „Ted”, „Fighter”, „Infiltracja”) • Kate Hudson („Dzień matki”, „Nine: dziewięć”, „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, „Klucz do koszmaru”, „Mama na obcasach”)
 • Kurt Russell („Nienawistna ósemka”, „Szybcy i wściekli 7”, „Grindhouse”, „Vanilla Sky”, „Forrest Gump”, „Ucieczka z Nowego Jorku”, „Gwiezdne wrota”)
 • John Malkovich („RED”, „Tajne przez poufne”, „Niebezpieczne związki”, „Hazardziści”, „Transformers 3”, „Być jak John Malkovich”)
Gatunek: katastroficzny
Produkcja: USA 2016
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
 
Akwarium Gdyńskie jest partnerem premiery. Zachęcamy do oglądania.

Data publikacji: 07.09.2016
Pamiątki z wakacji

Wrzesień to czas powrotów z wakacji, podczas których wszyscy chcemy naładować baterie na miesiące jesienno-zimowe. Nic więc dziwnego, że z wyjazdów urlopowych pragniemy przywieźć pamiątki, które przypominać nam będą mile spędzone chwile. Tymczasem ‘artefakty’ z wojaży mogą okazać się elementami przyrody, których wwożenie do kraju jest nielegalne, a samo ich kupno przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Obecnie prawie 60 tysięcy zwierząt i roślin wpisanych jest do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Ponad połowa z tej liczby (34 tysiące) objęta jest regulacją prawną zabraniającą przewożeni ich pomiędzy granicami krajów. Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną w skrócie Konwencją Waszyngtońską lub CITES podpisały 182 kraje, w tym Polska. Wprowadzony do kalendarza ekologicznego, a obchodzony we wrześniu Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk może przyczynić się do uświadomienia nam wszystkim konieczności dokonywania świadomych zakupów podczas wakacji.
„Pamiątki z Wakacji” to wydarzenie odwołujące się do tego święta. Organizowane jest w Akwarium Gdyńskim z pomocą i udziałem Gdyńskiej Izby Celnej oraz organizacji Ginące Gatunki.
W programie:
Izba Celna
Pracownik Izby Celnej wskaże najczęściej przewożone nielegalne pamiątki oraz będzie edukować w zakresie konsekwencji prawnych wynikających z tego procederu.
Ginące Gatunki
Wystawa „Nielegalny handel pamiątkami”, plansze i ulotki wskazujące zagrożenia dla różnorodności świata organicznego spowodowane handlem gatunkami zagrożonymi wyginięciem, a także sposoby przeciwdziałania temu.
Akwarium Gdyńskie
Prezentacja morskich gatunków zwierząt przywożonych jako pamiątki, znajdujących się w załącznikach CITES. Stanowisko plastyczne „Etyczne pamiątki z wakacji” warsztaty, na których pokażemy jak wykonać samodzielnie przedmioty, nie będące zagrożeniem dla przyrody, a które przywołają miło spędzone chwile podczas wakacji. Jeśli już teraz chcecie wiedzieć jakie pamiątki można zabrać z wakacji zajrzyjcie koniecznie na stronę ginacegatunki.pl, znajdziecie tam również aplikację, dzięki której staniecie się Świadomymi Podróżnikami.
Zapraszamy razem z Ginące Gatunki i Gdyńska Służba Celna RP.
Wszystkie atrakcje w cenie biletu wstępu do Akwarium.
Pobierz materiały informacyjne

Data publikacji: 05.08.2016
Iron man
Uwaga! Gdynię od dziś opanowują triathloniści!


W związku z przygotowaniami do Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia, parking przed Akwarium w dniach 05-08.2016 będzie wyłączony z użytku. Za wszystkich sportowców trzymamy kciuki, a turystów nie-z-żelaza prosimy o wyrozumiałość.

Data publikacji: 04.07.2016
Happy hours lipiec i sierpień

Uwaga!
W związku z Dniami NATO, w piątek i sobotę (08 i 09.07), parking przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego będzie zamknięty. By do nas dotrzeć, należy pozostawić auto na wysokości Parku Rady Europy i przejść 700 m (8 min.).

Data publikacji: 04.07.2016
Happy hours lipiec i sierpień

Planujesz wizytę w Akwarium w tegoroczne wakacje? Polecamy odwiedziny wieczorową porą!
Od osiemnastej wszystkie bilety będą tańsze o 20%, a kasa biletowa czynna do 20:30.

Data publikacji: 30.06.2016
Kino wakacyjne lipiec i sierpień

W miesiącach lipcu i sierpniu zapraszamy naszych gości do Sali Kinowej, gdzie można obejrzeć film, który współtworzyło Akwarium Gdyńskie. Film "Zatoka Pucka - nieznane bogactwo" opowiada o ukrytym pod wodą życiu tzw. "Małego Morza". Film trwający 20 minut będzie można obejrzeć każdego dnia o pełnych godzinach, od 10:00 do 18:00.
Film może obejrzeć każdy, kto wykupił biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.

Data publikacji: 22.06.2016
Dzień Ojca 23.06

Uwaga dzieci: pamiętajcie o Dniu Ojca! By uczcić święto taty, możecie zabrać go do Akwarium Gdyńskiego!
23 czerwca wszyscy ojcowie, którzy odwiedzą Akwarium ze swoimi pociechami, mają do nas wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!

Data publikacji: 22.06.2016
Wakacyjne spotkania z nauką lipiec i sierpień
W miesiącach lipcu i sierpniu wszyscy rodzice z dziećmi odwiedzający Akwarium Gdyńskie będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które w ciągu roku dostępne są jedynie dla grup zorganizowanych (by zapoznać się z ofertą dla grup zorganizowanych proszę przejrzeć dział EDUKACJA).


Dla kogo: dorośli i dzieci
Kiedy: lipiec, sierpień, dni robocze
Godzina: 11:00, 12:00, 13:00
Gdzie: Laboratorium Biologiczne
Maks. liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania zajęć: do 30 min.
BEZPŁATNIE!


Data publikacji: 17.06.2016

Bieg Świętojański
- zamknięty skwer
Jeżeli wybieracie się do nas w dniach 17-18 czerwca, pamiętajcie, że w związku z Nocnym Biegiem Świętojańskim organizowanym przez Gdyńskie Centrum Sportu, Al. Jana Pawła II będzie częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego. W związku z tym, by dotrzeć do Akwarium Gdyńskiego, należy przejść pieszo odcinek od wysokości kina Gemini.

Data publikacji: 17.06.2016
Gdzie jest Dory?

W premierowy weekend produkcji „Gdzie jest Dory” Akwarium Gdyńskie będzie obecne w trzech Trójmiejskich Multikinach (Gdańsk, Gdynia, Sopot), aby przybliżyć widzom wiedzę na temat raf koralowych i zachowań jej mieszkańców. Najmłodsi widzowie wybierający się na seans będą mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach związanych z tymi ciekawymi siedliskami morskimi oraz bliżej poznać zwierzęta ze srebrnego ekranu.

Data publikacji: 23.05.2016
Dni otwarcia i utrudnienia w dojeździe

23-30.05: nieczynny parking
Osoby, które chciałyby nas odwiedzić w dniach 23-30.05, powinny pamiętać o tym, że parking znajdujący się bezpośrednio przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego jest w tych dniach nieczynny, a dojazd utrudniony.
25-29.05: Delfinalia, zamknięty Skwer
W dniach 25-29 Skwer Kościuszki będzie zamknięty dla ruchu ze względu na Gdyński Festiwal Studencki Delfinalia. W tych dniach dojście do Akwarium Gdyńskiego będzie możliwe jedynie dla osób pieszych, przez specjalnie oznakowaną bramę w obrębie al. Jana Pawła II, na wysokości Róży Wiatrów, 300 m od Akwarium Gdyńskiego.
26.05: Boże Ciało, Dzień Matki: Akwarium Gdyńskie nieczynne
Równocześnie przypominamy, że w dniu 26.05 (Boże Ciało), ekspozycja Akwarium Gdyńskiego będzie nieczynna. Nie zapomnijcie w tym dniu złożyć życzeń swoim mamom!
Poza 26.05, ekspozycja Akwarium Gdyńskiego w maju otwarta będzie w godzinach 09:00 - 19:00.
01.06: Dzień Dziecka: Akwarium Gdyńskie czynne 09:00 - 20:00
W czerwcu Akwarium Gdyńskie czynne będzie w godzinach 09:00 - 20:00.
Każde dziecko, które odwiedzi Akwarium w dniu swojego święta (01.06), otrzyma upominek!

Przypominamy naszym gościom również, że by zwiedzić Akwarium Gdyńskie, bilety należy zakupić najpóźniej pół godziny przed zamknięciem ekspozycji.

Data publikacji: 17.05.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 19 maja 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Norwegia – wyprawa na Nordkapp” przedstawi Małgorzata Matulaniec.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 04.05.2016
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego zaprasza serdecznie do wzięcia udziału w Dniach Otwartych Projektów Unijnych.

Kiedy? 12 – 15 maja 2016

Co? Popołudniami (od 15:00 do 18:30) bilet do Akwarium dla każdego za 12 zł. Przewodnik multimedialny przez cały dzień bezpłatnie!

Zapraszamy!

Data publikacji: 04.05.2016
Bioróżnorodność - poznaj by zachować

Na bezpłatny piknik pełen przyrodniczych atrakcji oraz grę terenową zapraszają:

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej,
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
oraz Partnerzy.
Piątek, 20 maja, godz. 10.00-14.00
Gdynia Orłowo, Zespół pałacowo - parkowy w Kolibkach
Gra terenowa „Bioróżnorodność – poznaj by zachować” – Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
Strefy edukacji i relaksu:
 • Równowaga w Centrum uwagi - Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Kasper Wawryniuk
 • Życie lasu - Trójmiejski Park Krajobrazowy
 • Układ strefowy wydm nadmorskich - Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie
 • Równo… waga w dolinie rzecznej - Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
 • Ptaki bogactwem krajobrazu rolniczego - Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
 • Cisi i niedoceniani pomocnicy przyrody - Kaszubski Park Krajobrazowy
 • Równowaga w przyrodzie - grzyby wokół nas - Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku
 • Dzikie gatunki w ogrodzie - równowaga w przydomowej przyrodzie - Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie
 • Dziuple i ich mieszkańcy - Zaborski Park Krajobrazowy
 • Małe i piękne - lot trzmiela - Katarzyna Michałowska
 • uWAGA sowy! - Ewelina Kurach, Stowarzyszenie Ochrony Sów
 • "DAWNO MINIONE - DZISIAJ DOCENIONE" czyli niezwykła historia przemijania, zapisana alfabetem szkieletowym - pracownia plastyczna Marii Lepczak-Wysockiej
 • Historia zapisana w kamieniu, czyli skały i skamieniałości naszych plaż - Dawid Weisbrodt
 • Zabierz głowę na zakupy! - Pracownia pod Błękitnym Drzewem
 • Ci co bzykają najlepiej zapylają - Teatr Delikates
 • Śladami dzikich stworzeń - Fab Lab Trójmiasto
 • Bzzz…. MiodnyFest - poznajemy rośliny miododajne - Fab Lab Trójmiasto
 • Tekturowy PykMyk - Fab Lab Trójmiasto
 • Tajemnice obszarów Natura 2000 - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
 • Ocalić przed zadeptaniem - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING
 • Jeden ocean - wiele przygód - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
 • Pospolite rośliny olejkowe w kuchni i w aptece - Ogród Roślin Leczniczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Wpływ drapieżników na przyrodę - Słowiński Park Narodowy
 • Przestrzeń Wokół Nas - Wydział Architektury, Politechnika Gdańska; Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
 • Równowaga w mieście - stoisko informacyjne Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni
 • Proekologicznie, czyli mądrze, kolorowo i zdrowo - Zespół Szkół Ekologicznych w Gdyni
 • Równowaga w ogrodzie - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych
 • Tradycyjny sad przydomowy - tajemniczy rezerwuar bioróżnorodności - SUDOŁ COOPERATION
 • Życie na krawędzi, czyli między lądem i wodą - Irmina Plichta
Spacer z mapą - Klub Harpagan Gdańsk
Strefa relaksu:
 • LEŚNE SPA - MARCHEWKA: REWOLUCJA
 • Ci co bzykają najlepiej zapylają - Teatr Delikates
 • Daj się zrównoważyć… - Teatr Delikates
 • Z głową w chmurach - Teatr Delikates
Strefa edukacji:
 • Równowaga w Centrum uwagi - Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Agnieszka Hylla-Wawryniuk i Kasper Wawryniuk
 • Życie lasu - Trójmiejski Park Krajobrazowy
 • Układ strefowy wydm nadmorskich - Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie
 • Równo… waga w dolinie rzecznej - Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
 • Ptaki bogactwem krajobrazu rolniczego - Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
 • Cisi i niedoceniani pomocnicy przyrody - Kaszubski Park Krajobrazowy
 • Równowaga w przyrodzie - grzyby wokół nas - Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku
 • Dzikie gatunki w ogrodzie - równowaga w przydomowej przyrodzie - Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie
 • Dziuple i ich mieszkańcy - Zaborski Park Krajobrazowy
 • Ocalić przed zadeptaniem - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING
 • Biznes, niewolnictwo czy potyczki wojenne - skomplikowane relacje roślin ze zwierzętami i grzybami - Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
 • Aleje - arterie przyrody pełne życia – Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa
 • Nie wszystko co w wodzie pływa, rybą się nazywa - Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
 • Jak zachować równowagę w sąsiedztwie dzikich zwierząt? - Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja"
 • Plastik - Twój przyjaciel i wróg - Polski Klub Ekologiczny, Okręg Wschodnio-Pomorski
 • Jeden ocean - wiele przygód - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB
 • Budowanie na polanie - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
 • Puszcza Białowieska - światowy skarb różnorodności biologicznej - Białowieski Park Narodowy oraz Starostwo Powiatowe w Hajnówce
 • Tradycyjny sad przydomowy - tajemniczy rezerwuar bioróżnorodności - SUDOŁ COOPERATION
 • Niebieski atmoludek - czyste powietrze dla Trójmiasta - Fundacja Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej
 • Chemia na straży równowagi w przyrodzie - Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej
 • Przyrodniczy efekt motyla - Naukowe Studenckie Koło Botaniczne "Zioło" Uniwersytetu Gdańskiego
 • Warsztaty bez kitu - Studenckie Koło Naukowe "Edukacja de novo" Uniwersytetu Gdańskiego
 • BIO-TWÓRCY - warsztaty dekorowania ekotoreb z wykorzystaniem darów natury - „Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury
 • eko-GRA-my - gra edukacyjno-przyrodnicza dla rodzin – „Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury
 • Fundusz dla bioróżnorodności - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
 • Martwe drewno: Bardziej żywe niż za życia - Nadleśnictwo Gdańsk
 • Pszczółki dla pszczół - Bioróżnorodność Pomorza - Gmina Pszczółki, Muzeum Miodu
 • Poznajemy różnorodność biologiczną Polski! - Liga Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku i Oddział w Kościerzynie
 • Równowaga po zmroku - Studenckie Koło Naukowe Chiropterologiczne Uniwersytetu Gdańskiego
 • Małe i piękne - lot trzmiela - Katarzyna Michałowska
 • uWAGA sowy! - Ewelina Kurach, Stowarzyszenie Ochrony Sów
 • Sowi zakątek - Janina Woszczyńska, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
 • "DAWNO MINIONE - DZISIAJ DOCENIONE" czyli niezwykła historia przemijania, zapisana alfabetem szkieletowym - pracownia plastyczna Marii Lepczak-Wysockiej
 • Historia zapisana w kamieniu, czyli skały i skamieniałości naszych plaż - Dawid Weisbrodt
 • Zabierz głowę na zakupy! - Pracownia pod Błękitnym Drzewem
 • Śladami dzikich stworzeń - Fab Lab Trójmiasto
 • Bzzz…. MiodnyFest - poznajemy rośliny miododajne - Fab Lab Trójmiasto
 • Życie na krawędzi, czyli między lądem i wodą - Irmina Plichta
 • Z niczego zrobisz coś pięknego - Warsztat Terapii Zajęciowej PSOUU Gdańsk
 • Jaka jest rola ptaków wędrownych w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie? - Fundacja Akcja Bałtycka
 • Od bakterii po walenie równowaga jest dziś w cenie - Studenckie Koło Naukowe Oceanografów Uniwersytetu Gdańskiego
Finansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gdynia.
Pobierz materiały informacyjne

Data publikacji: 04.05.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 05 maja 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Mołdawia – nieznany kraj” przedstawi Julia Rusica.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 26.04.2016
Majówka

Serdecznie zapraszamy na Majówkę do Akwarium Gdyńskiego! Równocześnie informujemy, że we wszystkie dni Majówki, ekspozycja Akwarium Gdyńskiego będzie czynna w godzinach 09:00 - 19:00.

Data publikacji: 18.04.2016
Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu ekologicznym. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku, ale swoimi korzeniami sięga do roku 1970, kiedy to na ulice Stanów Zjednoczonych wyszło około 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy do wspólnego eksperymentowania w Akwarium Gdyńskim. Stań się naukowcem i sprawdź jak zachowania ludzi wpływają na zmiany zachodzące w środowisku. Tego dnia zapraszamy również do nietypowej pracowni plastycznej, w której wykorzystamy surowce wtórne oraz dary natury. Stwórz własną kartkę i powiedz czego życzysz naszej Ziemi! Twoje dzieło stanie się częścią naszej wystawy!
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu do Akwarium.

Data publikacji: 18.04.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Filipiny” przedstawi Patrycja Szczepkowska.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 12.04.2016
Mieszkańcy Arktycznych Mórz

Spitsberben to pokryta w dużej mierze lodowcami, położona na Morzu Arktycznym, największa wyspa Norwegii. Ma powierzchnię porównywalną do terytorium Holandii, ale żyje na niej zaledwie około 3 tysięcy mieszkańców. Z racji położenia ich oczywistym zajęciem jest rybołówstwo. Tymczasem fiordy okalające zachodni Spitzbergen kryją w sobie sporo ciekawych zwierząt. Jakie organizmy można spotkać w tych mroźnych wodach? Jaki wpływ na tamtejszą faunę mają zmiany klimatu? Na te pytania odpowiedzi starali się odnaleźć naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN, którzy swoje badania uwiecznili na pięknych zdjęciach.
W piątek 15 kwietnia, o godzinie 14:00, w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB, odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć ilustrujących środowisko i organizmy zamieszkujące fiordy Hornsund, Isfjorden, Kongsfjorden. Z tej okazji krótką prelekcję wygłosi prof. Jan Marcin Węsławski. Zapraszamy nie tylko do obejrzenia wystawy, ale też do spotkania z naukowcami.
Wystawę oglądać będzie można w Akwarium Gdyńskim do końca czerwca 2016.

Data publikacji: 06.04.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 07 kwietnia 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Jerozolima monoteistyczna i miejsca święte” przedstawi Włodzimierz Wojciech Woźniak.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 24.03.2016
Wielkanoc

Szanowni Państwo! Życzymy Wspaniałych, Rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

Jeżeli wybieracie się do Akwarium Gdyńskiego, warto wiedzieć, że podczas dni świątecznych poza Poniedziałkiem Wielkanocnym, Akwarium Gdyńskie jest czynne w godzinach 10:00 - 17:00.

Data publikacji: 16.03.2016
Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Pożywienie, praca, relaks, poranna bryzę - wiele zawdzięczamy bliskości Morza Bałtyckiego. A co dajemy mu w zamian?
Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego będzie plastik. W ciągu niespełna 150 lat swego istnienia zrobił piorunującą karierę. Rocznie produkuje się go na świecie 280 milionów ton. A co dzieje się z plastikiem, który przestaje być nam przydatny? Jego mikroskopijne drobinki znajdujemy na plażach, w wodzie, na dnie morskim, w ciałach zwierząt morskich... Mikroplastik używany jest też w przemyśle kosmetycznym - może Twoje mydło do rąk zawiera jego drobinki!
 • Jak mikrodrobinki stały się makroproblemem? Spotkanie z naukowcem z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego(12:00, Sala Kinowa)
 • Zatokowe Monopoly – graj w planszówki i zdobywaj wiedzę!(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Przygody plastiku w Bałtyku – animacja, która prawdę Ci powie(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Kopciuszek, czyli poprzez mrówczą pracę poznaj organizmy żyjące w piasku i zmagające się z mikroplastkiem (12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Wiesz co jesz? Sprawdź jak na świat kulinarny wpływają mikroplastiki(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Mały Bałtyk w powiększeniu – stanowiska do obserwacji mikroskopowej fauny i flory Bałtyku(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Słone? A może gorzkie? Sprawdź jak smakuje nasze morze(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Apetyt na plastik – Obecnie we wszechoceanie znajduje się do 10 razy więcej mikroplastiku niż planktonu. Sprawdź czy będąc rybą zdołałbyś odróżnić pożywienie od trucizny(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Zgadnij skąd jestem? – Nie wszystkie ryby żyjące w Bałtyku to zwierzęta morskie. Naucz się je rozpoznawać!(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Plastikowy detektyw – jak wyśledzić mikroplastik w produktach codziennego użytku? Sprawdźmy to(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
Mikroplastik to mikroskopijnej wielkości kawałeczki tworzyw sztucznych znajdowane na plażach, w wodzie, na dnie morskim. Mogą pochodzić z rozkładu większych kawałków plastiku, ale znajduje się też w produktach kosmetycznych! Pasty do zębów, dezodoranty, peelingi, płyny do mycia rąk, środki do makijażu... Wiele produktów codziennego użytku ma w sobie drobinki plastiku. Obniża to koszty produkcji, ale stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego i naszego życia.
W ciągu ostatnich 50 lat roczna produkcja plastiku na świecie wzrosła ponad 50-krotnie. Plastikowe odpady powodują obrażenia zewnętrzne, wewnętrzne, a nawet śmierć morskich ptaków, ssaków i ryb, głównie z powodu oplątania lub połknięcia. Dziś szacuje się, że około 70% znajdujących się w morzu śmieci to plastik, który w większości stanowią cząsteczki mające mniej niż 1mm, zwane mikroplastikiem. Powstaje on z większych odpadów, ale pochodzi także ze środków czystości, kosmetyków, leków i tkanin.
Zanieczyszczenie mikroplastikiem to problem nie tylko ze względu na powszechności jego występowania, ale również trudności w usunięciu. Mikroplastik został do tej pory znaleziony w zooplanktonie, małżach i innych bezkręgowcach, rybach i ptakach. Im mniejsza cząstka, tym większe prawdopodobieństwo wchłonięcia jej do organizmu przez przypadek, lub w wyniku pomylenia z naturalnym pokarmem. Mikroplastiki które raz zostały zjedzone, są przenoszone w łańcuchu pokarmowym i potencjalnie mogą trafiać do ludzi. Poza wpływem na procesy fizjologiczne, mikroplastik może szkodzić także w inny sposób. Kumuluje bowiem na swojej powierzchni metale ciężkie i inne toksyczne substancje rozproszone w wodzie morskiej.
Mikroplastiki jako drobinki złuszczające, substancje filmotwórcze, zagęstniki czy emulgatory dodawane są do kosmetyków. Ich procentowa zawartość w różnego rodzaju produktach waha się od 1% do nawet 90%. Cząstki te podczas używania są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego.
Badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie do wód ściekowych trafia 130 ton mikroplastiku z kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała. Ponieważ system oczyszczania ścieków nie jest wystarczająco efektywny, aż 40 ton mikroplastików rocznie trafia do Bałtyku. „W przyrodzie nic nie ginie”…

Data publikacji: 07.03.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 10 marca 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Straszliwy świat islamu? czyli Bliski Wschód na rowerze” przedstawi Krzysztof Nowacki.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 29.02.2016
Fotorelacja z ferii zimowych
Ferie w województwie pomorskim szybko dobiegły końca. Poniżej fotorelacja z feriowych atrakcji w Akwarium Gdyńskim. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili i serdecznie zapraszamy za rok!
Więcej zdjęć >>

Data publikacji: 24.02.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 25 lutego 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Europa krok po kroku. Europe step by step” przedstawią Anna i Wiktor Jesionek.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).
Autorzy o swojej podróży:
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wędrowanie stało się popularne i prawie każdy ma znajomego, który szedł hen, hen daleko. Zwykle na pielgrzymkę do Częstochowy lub szlakiem św. Jakuba na zachód Europy. My jednak wybraliśmy inny szlak. Szlak nie tyleż nieprzetarty, co nieuczęszczany, bo wymagający. Postanowiliśmy wyruszyć z samej północy Europy, by przez skaliste bezdroża i bezludzia norweskiej tundry oraz bezkresy fińskiej Laponii, zahoryzontalne gęstwiny tajgi, niezliczone wzgórza i nieliczne miasteczka przejść do Rosji, na jej poligony i nieograniczony Petersburg, skąd udaliśmy się dalej przez estońskie bory, łotewskie dąbrowy i litewskie pola do domu: do Polski, do Gdańska. A wszytko to per pedes.
Anna i Wiktor Jesionek - małżeństwo wędrownych doktorantów, którzy od czasu do czasu lubią się przejść na dłuższym dystansie. Przyszedł czas aby zdali nam relację ze swej eskapady. Opowieść okraszą oczywiście zdjęciami, których część już dziś można zobaczyć na ich blogu:
https://www.facebook.com/EuropaKrokPoKroku/

Data publikacji: 29.01.2016
Walentynki 14.02.2016

Osoby odwiedzające Akwarium Gdyńskie 14 lutego będą mogły wziąć udział w atrakcjach przygotowanych specjalnie z okazji Dnia Zakochanych.
W programie:
 • Wykład „Miłość mieszkańców podwodnego świata”
  (12.00, 13.00, 14.00), Sala Kinowa.

  Prezentacja dzięki, której dowiemy się o troskliwych tatusiach wśród ryb czyli o samcu konika morskiego i igliczni, jak matronica w ciemnościach głębin odszukuje partnera, czy istnieją ryby, które mogą zmieniać płeć? O tych zagadnieniach i opiekuńczości wśród zwierząt opowie pracownik Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.


 • Quiz „Miłość w podwodnym ogrodzie”
  do pobrania w kasie.

  Rozwiązywanie zagadek pozwoli na aktywne i intrygujące zwiedzanie ekspozycji w niecodzienny sposób. Na potrzeby quizu akwaria oklejone zostaną naklejkami z informacjami na temat miłosnych upodobań mieszkańców naszego ogrodu zoologicznego. Za poprawnie rozwiązany quiz uczestnicy otrzymają drobny upominek (magnes lub naklejkę do odbioru w punkcie e-guide, I piętro).


 • Wystawa fotografii „ Różne oblicza miłości”
  Galeria
Wszystkie atrakcje będą dostępne dla zwiedzających w ramach biletu wstępu, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Data publikacji: 08.02.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 11 lutego 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Polska Południe-Północ w 30 dni” przedstawi Piotr Sokołowski.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 29.01.2016
Ferie Pod Wodą 15.02 – 28.02.2016

Ferie zimowe są czasem, w którym uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą zaczerpnąć oddechu w przerwie od codziennych obowiązków. To też dobry okres na zregenerowanie sił przed kolejnym semestrem wytężonej pracy, a mało co ma takie zdolności przynoszenia ukojenia jak woda. Tegoroczne Ferie w Akwarium Gdyńskim to niezwykła podróż przez wszystkie oceany, odkrycie skrywanych przez nie tajemnic i okazja do poznania zwierząt żyjących pod taflą wody. Zajęcia mikroskopowe, plastyczne, zabawa przynosząca wiedzę przyrodniczą oraz bezcenny czas spędzany całą rodziną. To właśnie przepis Akwarium Gdyńskiego na udane ferie.
WSTĘP: Wszystkie atrakcje ferii znajdują się w cenie biletu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc grupy zorganizowane proszone są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620


Więcej informacji >>

Data publikacji: 27.01.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godzinie 18.00. Prezentację „Moje Himalaje - Indie i Nepal” przedstawi Magdalena Jończyk.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 22.01.2016
Niedziela dla Babci i Dziadka
Najlepszy prezent dla babć i dziadków? Wspólnie spędzony czas! W niedzielę zapraszamy do Akwarium - wszystkie babcie i dziadkowie będą mieli tego dnia WSTĘP BEZPŁATNY! Warunek jest tylko jeden - wizyta wraz z wnukami!
Zapraszamy!

Data publikacji: 12.01.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 14 stycznia o godzinie 18.00.

Prezentację „Iran” przedstawi Katarzyna Łosiewicz.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 07.01.2016
Noc Biologów

Już po raz kolejny Akwarium Gdyńskie przyłącza się do organizacji Nocy Biologów, czyli ogólnopolskiej imprezy popularyzującej nauki przyrodnicze. Z tej okazji 15 stycznia zapraszamy do odwiedzenia Akwarium, poznania nocnych zachowań naszych zwierząt oraz wspólnego przeprowadzenia wodnych eksperymentów.
UWAGA! Wszystkie miejsca udostępnione na www.nocbiologow.pl jak i bezpośrednio przez Akwarium Gdyńskie są już zarezerwowane.
Harmonogram:
Podwodny ogród zoologiczny zaprasza do wspólnego eksperymentowania i zwiedzania po zmroku.
17:00 Zwiedzanie zakątków Akwarium z jego kierownikiem. Jak zwierzęta zamieszkujące Akwarium Gdyńskie zachowują się po zmroku? Jaki tajemnice kryją w sobie zaplecza akwarystyczne? Jak wygląda hodowla zwierząt w podwodnym zoo? Na wędrówkę po znanych i nieznanych korytarzach Akwarium zaprasza sam Kierownik.
19:00 Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz wodne eksperymenty. Podwodny ogród zoologiczny zaprasza do wspólnego eksperymentowania i zwiedzania po zmroku. Jak wygląda zima w morzu? Czym jest wyporność, a czym haloklina? Jak zwierzęta zamieszkujące Akwarium Gdyńskie zachowują się po zmroku?
Udział we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNY.