AKTUALNOŚCI

Data publikacji: 26.11.2015
Stanowisko do wydawania eGuide'ów nieczynne w niedzielę

Z powodu choroby pracownika, stanowisko do wydawania elektronicznych przewodników (eGuide) będzie nieczynne w niedzielę, 29 listopada 2015. Za utrudnienia przepraszamy.

Data publikacji: 25.11.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 26 listopada 2015

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 26 listopada o godzinie 18.00. Prezentację „Śladami marzeń” przedstawi Michał Kochańczyk.

Data publikacji: 25.11.2015
Kaszuby na Fali 28 listopada 2015

W ramach projektu „Kaszuby na fali”, w dniu 28.11 o godzinie 12:00 w Galerii budynku Akwarium Gdyńskiego odbędzie się przedstawienie kukiełkowe teatrzyku „Frajda” w języku kaszubskim, pod tytułem „Dlaczego woda w morzu jest słona”. Po przedstawieniu zapraszamy wszystkich uczestników na warsztaty „Kaszubskie Filcowanie”. Wejście za okazaniem biletu wstępu.

Data publikacji: 15.11.2015
Tydzień Rekina | Dni Otwarte Centrum Edukacji 14-22 listopada 2015

Uwaga! Zazwyczaj Akwarium Gdyńskie w listopadowe poniedziałki jest nieczynne. Jednak w poniedziałek 16.11 z okazji obchodów Tygodnia Rekina zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.
Od poniedziałku do piątku, również w ramach Tygodnia Rekina, będzie można odwiedzić nasze żarłacze rafowe czarnopłetwe w pomieszczeniu hodowlanym w towarzystwie naszych edukatorów o godzinie 12:00 / 13:00 / 14:00.
A jeśli mają Państwo ochotę obejrzeć w jaki sposób nasze zwierzęta spożywają obiad, to zapraszamy od poniedziału do piątku o godzinie 12:00.
Przypominamy, że w następny weekend będzie można BEZPŁATNIE odwiedzić pomieszczenia edukacyjne Akwarium Gdyńskiego na parterze budynku, gdzie przygotowaliśmy atrakcje dla małych i dużych gości. By jednak zwiedzić ekspozycję będzie należało zakupić bilet.
W dniu 21.11 o godzinie 15:00 można uczestniczyć w konkursie z wiedzy o oceanie. Główne nagrody to wycieczka po zapleczach Akwarium Gdyńskiego z naszymi akwarystami oraz książki o morzu. By przygotować się do konkursu, śledźcie naszego Facebooka. Tam pojawiają się ciekawostki, które z pewnością pojawią się w pytaniach.

Minął pierwszy weekend z dwóch, w których zaplanowaliśmy dla naszych gości dodatkowe atrakcje. Dziękujemy licznym osobom, które zdecydowały się na towarzyszyć za wspólną, doskonałą zabawę. Poniżej fotorelacja!
Więcej informacji >>

Data publikacji: 06.11.2015
Tydzień Rekina | Dni Otwarte Centrum Edukacji 14-22 listopada 2015

Jedne z najchętniej odwiedzanych imprez organizowanych w Akwarium Gdyńskim to Tydzień Rekina oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji. W tym roku obie imprezy zostały połączone, wskutek czego przez 9 dni, od 14 do 22 listopada, budynek Akwarium będzie przepełniony dodatkowymi atrakcjami.
Korzenie Tygodnia Rekina sięgają roku 2008, kiedy to w ramach koalicji Shark Allaince miłośnicy mórz z całej Europy rozpoczęli kampanię przeciwko wprowadzeniu zakazu finningu na naszym kontynencie. Dziesiątki tysięcy podpisów zebranych pod petycją poskutkowało i Parlament Europejski zakazał tego krwawego procederu. Jednak tradycja Tygodnia Rekina pozostała. To czas, kiedy lepiej poznajemy tajemnice tych fascynujących zwierząt: m.in. walczymy z mitami stworzonymi przez kinematografię, sprawdzamy jaka w dotyku jest skóra rekina, przyglądamy się rekinim zębom. Tydzień Rekina to też okazja do zwiedzenia pomieszczenia hodowlanego żarłaczy rafowych czarnopłetwych, które na co dzień nie jest dostępne dla turystów. Ponadto, w tym roku uczestnicy Tygodnia Rekina będą mogli wygrać „Dzień z życia akwarysty” czyli jednodniowy udział w karmieniu zwierząt i innych pracach wykonywanych przez opiekunów mieszkańców Akwarium.
Dni Otwarte Centrum Edukacji to możliwość zajrzenia do sal laboratoryjnych, w których rokrocznie prawie 40 tysięcy uczniów poznaje tajemnice podwodnego świata. To święto zarówno dla miłośników oceanu, jak i dla osób będących z biologią na bakier, którym lekcje przyrody przywołują złe szkolne wspomnienia. Świat oceanu jest przepiękny, tylko forma jego pokazania powinna zostać odpowiednio dobrana. Jak to robi Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego? Sprawdzić będzie można już w weekend 21 - 22 listopada.
Więcej informacji >>

Data publikacji: 06.11.2015
Wyniki konkursu fotograficznego "Przyroda Zatoki Puckiej"
Zakończył się konkurs fotograficzny "PRZYRODA ZATOKI PUCKIEJ" realizowany w ramach projektu „Po jasnej stronie turystyki - razem dbajmy o środowisko” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Wpłynęły do nas 33 prace 12 autorów. W ocenie prac pomógł nam fotograf, pan Maciej Koniuszy www.koniuszy.com. Po burzliwych obradach wyłoniliśmy dziesięć fotografii siedmiu autorów, które zostały wystawione w Galerii Akwarium Gdyńskiego.
Prezentowane prace, dzięki różnorodności punktów widzenia ich autorów pokazują najlepiej, jak zróżnicowane są wybrzeża małego morza. Za ich pośrednictwem zobaczyć można bogactwo flory i fauny, walory turystyczne i gospodarcze regionu, w którym życie toczy się nie tylko w sezonie. Wystawę fotografii Zatoki Puckiej oglądać mogą wszyscy zwiedzający Akwarium na pewno do końca roku. Laureatom serdecznie gratulujemy.
LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „ PRZYRODA ZATOKI PUCKIEJ”
Realizowanego w ramach projektu „Po jasnej stronie turystyki - razem dbajmy o środowisko” dofinansowanego przez WFOSiGW w Gdańsku
(w kolejności alfabetycznej)
1. Iwona Borkowska
2. Andrzej Ciużyński
3. Karolina Jabłońska
4. Wiesława Konkel
5. Aleksandra Kwidzińska
6. Florian Ratke
7. Paulina Rudzka


Data publikacji: 27.10.2015
Wernisaż fotografii 06 listopada 2015

Efekt konkursu fotograficznego zrealizowanego w ramach projektu "Po Jasnej Stronie Turystyki", podziwiać będzie można w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB na wernisażu. Odbędzie się on w dniu 06 listopada 2015 o godzinie 17:15. Konkurs fotograficzny zorganizowany został w trakcie sezonu letniego. Skierowany był zarówno do turystów jak i do mieszkańców. Tematem konkursu były różne twarze przyrody Zatoki Puckiej. Zarówno ta piękna, stworzona przez naturę, jak i ta ciemniejsza, stwarzana przez działalność człowieka.
Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 27.10.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 29 października 2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 29 października 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Jerozolima monoteistyczna” przedstawi Krzysztof Nowacki.


Data publikacji: 30.09.2015
Ekonurkowy Dzień 10 października 2015

Zapraszamy na EKO Nurkowy Dzień w dniu 10.10 w godzinach 10:00 - 15:00 do Gdyńskiej Mariny. Ekonurkowy Dzień to impreza polegająca na podwodnym sprzątaniu basenu jachtowego Marina Gdynia, podwodnej części plaży miejskiej oraz basenu przy nabrzeżu Prezydenta. Śmieci wyławiane przez nurków z Mariny nieraz zaskakują, nie tylko gabarytami... Więcej informacji: http://eko-nurkowydzien.pl/.

Data publikacji: 26.09.2015
Spotkania w Jastarni 15-16 października 2015

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB zaprasza mieszkańców gminy Jastarnia na spotkania, których celem będzie pokazanie możliwości wykorzystania walorów przyrodniczych rejonu Zatoki Puckiej w celu rozszerzenia oferty turystycznej. Spotkania odbędą się w dniach 15-16.10 2015. Realizujemy je wspólnie z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym w ramach projektu „Po jasnej stronie turystyki - razem dbajmy o środowisko”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ do pobrania

*Prosimy o odpowiednio przygotowany strój
Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Zapisy przyjmujemy pocztą elektroniczną na adres: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl lub telefonicznie 58 732 66 20.

Data publikacji: 20.08.2015
Konkurs fotograficzny - Różne twarze Zatoki Puckiej do 30 września 2015
Zapraszamy do udziały w konkursie fotograficznym, którego tematyka poświęcona jest różnym obliczom Zatoki Puckiej. Zarówno temu pięknemu, stworzonemu przez naturę, jak i ciemniejszemu, wynikającemu z nie zawsze właściwiej działalności człowieka. Regulamin konkursu dostępny tutaj. Na Wasze zdjęcia czekamy do 30 września 2015.

Konkurs realizowany w ramach projektu „Po jasnej stronie turystyki - razem dbajmy o środowisko” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Data publikacji: 01.07.2015
Kino wakacyjne lipiec i sierpień

W lipcu i sierpniu Akwarium Gdyńskie MIR-PIB zaprasza swoich gości do odwiedzenia Sali Kinowej na parterze, gdzie wyświetlane są filmy edukacyjne o morzu.
Program:
10.00 Ryby Zatoki Puckiej
11.00 Dwie strony Mierzei Wiślanej
12.00 Morskie ssaki
13.00 Ryby Zatoki Puckiej
14.00 Dwie strony Mierzei Wiślanej
15.00 Morskie ssaki
16.00 Ryby Zatoki Puckiej
17.00 Dwie strony Mierzei Wiślanej
18.00 Rekiny

Data publikacji: 25.06.2015
Wakacyjne spotkania z nauką lipiec i sierpień
W miesiącach lipcu i sierpniu wszyscy rodzice z dziećmi odwiedzający Akwarium Gdyńskie będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które w ciągu roku dostępne są jedynie dla grup zorganizowanych.

Koszt zajęć: 2 zł na osobę
Dla kogo: rodzice z dziećmi
Kiedy: lipiec, sierpień, dni robocze (prócz 17.08)
Start: 11:30, 13:30
Gdzie: Laboratorium Biologiczne
Maks. liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania zajęć: ok 60 min.


Data publikacji: 17.06.2015
Ekopiknik w Jastarni 20.06.2015
W sobotę, 20 czerwca, w godzinach 15:00 - 18:00, w centrum Jastarni zorganizowany zostanie rodzinny piknik ekologiczny, dedykowany mieszkańcom gminy. Piknik odbędzie się w Parku Miejskim w Jastarni.

Zabawa
Namiot dedykowany najmłodszym uczestnikom imprezy z atrakcjami dla nich, m.in.: łowienie rybek, EKOlorowanki, malowanie twarzy, wyławianie śmieci z baseniku wypełnionego wodą. Strefę zabawy wzbogaci dmuchana zjeżdżalnia. W przypadku dobrej pogody przewidujemy również zabawy ruchowe: chusta Klanza, klasy itp.
Przygoda
Namiot z przeznaczeniem na gry ekologiczne przygotowane przez Centrum Edukacji AG MIR-PIB (Morskie Monopoly, Na Ryby, Memory itp.)
Wiedza
Strefa z mikroskopami i eksponatami prezentującymi zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim. Proponujemy również samodzielną, podstawową analizę przyniesionej wody z kranu (twardość, pH, przewodność). Będzie ona możliwa „za opłatą” w postaci np. 5 plastikowych nakrętek. Strefę wiedzy wzbogaci namiot Edufun z eksperymentami naukowymi.
Dobre uczynki wracają
W ramach pikniku zorganizowany zostanie poczęstunek dla uczestników pikniku. Warunkiem skorzystania z niego jest przyniesienie surowców wtórnych (zakrętek do butelek plastikowych i baterii)
Scena
Na scenie, przez cały czas trwania imprezy pracował będzie konferansjer opowiadając nowoprzybyłym gościom o dostępnych atrakcjach, zachęcając do udziału w imprezie, komentując oraz zapraszając do konkursów ekologicznych, przeprowadzanych na scenie.

Przy wszystkich stanowiskach, za poszczególne aktywności uczestnicy zbierać będą pieczątki, których zebrana odpowiednia ilość upoważniać będzie do odbioru nagrody. Dla osoby z największą liczbą pieczątek przewidziana będzie nagroda specjalna. W przypadku kilku osób z taką samą ilością punktów, przewidziana jest dogrywka - na scenie.
DOBRE UCZYNKI WRACAJĄ!
PRZYNIEŚ ZAKRĘTKI DO BUTELEK I ZUŻETE BATERIE A ODWDZIĘCZYMY SIĘ W IMIENIU PRZYRODY!
Wydarzenie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach projektu "Po Jasnej Stronie Turystyki".

Data publikacji: 16.06.2015
Akwarium dziś otwarte krócej 16.06.2015
Dziś z powodu problemów technicznych, Akwarium Gdyńskie otwarte jest do godziny 19:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Data publikacji: 23.05.2015

Dzień Matki 26.05.2015
Zabierz Mamę do Akwarium!
Wszystkie mamy, które odwiedzą nas ze swoimi pociechami w Dzień Matki - 26 maja, obowiązuje bilet tańszy o 50%!

Data publikacji: 20.05.2015
Bałtycki Festiwal Nauki 24.05.2015
Zapraszamy do odwiedzenia stoisk pracowników Akwarium Gdyńskiego podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki!

Stanowisko 1: Służby Specjalne Dna Morskiego
Tematyka wyborów jest nam obecnie wyjątkowo bliska. A gdybyśmy byli zwierzętami zamieszkującymi dna mórz i oceanów? Kto byłby dla nas najlepszym kandydatem na stanowisko prezydenta takich społeczności? Poznaj walory i rolę zwierząt bentosowych w środowisku i wybierz swojego kandydata! Stanowisko prezentować będzie mało doceniane, aczkolwiek niezbędne dla równowagi w ekosystemie morskim organizmy pozostające w ukryciu dna. Przedstawiane organizmy to zarówno zwierzęta pochodzące z Bałtyku jak nereida, jak i bezkręgowce z innych stron świata (np. wężowidła).
Stanowisko 2: Oświecony Bałtyk
Stanowisko opisuje przezroczystość wody bałtyckiej, czyli jest to opowieść o planktonie roślinnym: czym jest fitoplankton, od czego zależy jego liczebność w wodzie, jak wpływa zwiększona liczebność organizmów fitoplanktonowych na przezroczystość wody.
Stanowisko składa się z II części: doświadczenia i pracowni mikroskopowej.
Doświadczenie polega na ustawieniu 4 tub (60 cm wysokości każda) napełnionych zabarwioną wodą, które obrazują 4 pory roku w wodach Bałtyku. Tuby opisane są skalą głębokości adekwatną do rzeczywistych wartości przezroczystości uzyskiwanych w badaniach. Każda tuba zawiera także odpowiedni opis gatunków planktonu roślinnego spotykanego w danym czasie w Zatoce Gdańskiej. Uczestnik otrzymuje mały krążek Secchiego i samodzielnie dokonuje pomiaru przezroczystości wody w każdej z 4 pór roku. Wnioski dotyczą niekorzystnego, zbyt intensywnego namnażania się roślin w wodach Bałtyku. Uzupełnieniem zdobytej podczas doświadczenia wiedzy jest zaobserwowanie organizmów fitoplanktonowych przez mikroskop (pracownia mikroskopowa) oraz bałtyckiej fauny.
Stanowisko 3: Bałtyk śmietnik Europy
Twój ślad na Ziemi - przesłaniem naszego stanowiska jest ukazanie tych zagrożeń, których nie widać gołym okiem, a które stanowczo wpływają, bądź w przyszłości będą wpływać na nasze życie. Co Bałtyk kryje pod taflą wody? Czy na pewno kąpiel w morzu jest bezpieczna? Jakie są skutki nagromadzonych zanieczyszczeń? W obrazujący sposób uczestnicy stanowiska dowiedzą się co kryje w sobie Morze Bałtyckie. I jaki ma to na nas wpływ. W prosty sposób dowiemy się jak długo kumulują się zanieczyszczenia w środowisku morskim oraz będziemy mogli porównać ten czas do lat wymiany wód morza czy do wieku niektórych gatunków morskich. Ponadto na stanowisku będzie można uzyskać odpowiedź co wspólnego ma zamykanie plaż z rolnictwem. Czyli w prosty i łatwy sposób o Eutrofizacji.
Cała trasa pierwiastków biogennych oraz ich skutki zostaną przestawione w formie puzzli, dzięki czemu niezależnie od wieku, uczestnikowi zostanie przybliżony problem, z którym często się spotykał lecz zjawisko to do tej pory nie było dla niego jasne.

Data publikacji: 20.05.2015
Tymczasowa awaria podnośnika
Ze względu na tymczasową awarię podnośnika w Akwarium Gdyńskim i utrudnienia w poruszaniu się osób niepełnosprawnych po ekspozycji, osoby te na czas awarii mogą skorzystać ze specjalnej ulgi; biletu za 12 zł. Za utrudnienia przepraszamy.

Data publikacji: 20.05.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 21.05.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 21 maja 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację "Indie rowerem" przedstawi Krzysztof Nowacki.

Wstęp wolny, wejście do Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 12.05.2015
Bioróżnorodność - poznaj aby zachować
W eter wysyłamy plotkę, że ONA jest w mieście. Jak na gwiazdę przystało wdzięczyć się będzie w Trójmieście.
Nie wybiera tym razem ustronnego miejsca i nie będzie się chować przed publicznością. Podążaj z nami w ślad za Nią.

Przyjdź na piknik i grę terenową „Bioróżnorodność - poznaj, by zachować”! 22 maja Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni, 23 maja Park Reagana w Gdańsku
Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!
Scenariusz napisany przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
Reżyseria: CIEE, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Partnerzy
W roli głównej przyroda we wszystkich możliwych odsłonach.
Finansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Mechanizm Finansowy EOG, Gdynia.
Poleca Tomasz Raczek.
Data publikacji: 07.05.2015
Trolejbus do Akwarium Gdyńskiego

Z radością informujemy, że od maja do października b.r. łatwiej będzie dojechać do Akwarium Gdyńskiego. Wybrane trolejbusy linii 21 będą zatrzymywać się pod Akwarium Gdyńskim na przystanku "Przystań Żeglugi 02" (trasa Sopot Reja - Gdynia Dworzec Główny PKP).
Aktualny rozkład jazdy linii 21 znajdziecie Państwo na stronie ZKM w Gdyni.
Więcej informacji na temat lokalizacji Akwarium Gdyńskiego znajdziecie Państwo na naszej stronie domowej w dziale DOJAZD.
Artykuł o nowej trasie na portalu gdynia.naszemiasto.pl: Gdynia bliżej ekologii. Do Gdyńskiego Akwarium dojedziemy trolejbusem, a właściwie... elektrobusem.


Data publikacji: 07.05.2015
Media o Akwarium

Polecamy artykuły i filmy o naszych zwierzętach przygotowywane przez dziennikarzy portalu Trójmiasto.pl. Poniżej zamieszczamy jedną z najnowszych produkcji.
Artykuł: Słodkie usta w Gdyńskim Akwarium


Więcej artykułów w dziale MEDIA O AKWARIUM.

Data publikacji: 04.05.2015
Dni Otwarte Funduszy Unijnych

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich od 7 maja do 10 maja, w Akwarium Gdyńskim popołudniami (od godziny 15 aż do zamknięcia - godz. 19:00) bilet wstępu kosztował będzie jedyne 10 złotych.

Dodatkowo przez cały dzień przewodnik po Akwarium do wypożyczenia - bezpłatnie!

Data publikacji: 04.05.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 07.05.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 07 maja 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Spitsbergen” przedstawi Marian Grzech.

Wstęp wolny, wejście do Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 21.04.2015
Kaszuby na fali Zajęcia dla kaszubskich uczniów

Dla kogo?: uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki, które uczą się języka kaszubskiego
Cel: poznajemy morską przyrodę w regionalnym kaszubskim języku
Kiedy?: od 1 września 2015
Zgłoszenia: jchecinska@mir.gdynia.pl
Rekrutacja: otwarta
Koszt: zajęcia dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Kaszëbë na walë", dofinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych, stanowi unikalną formę edukacji przyrodniczo-językowej. W regionalnym kaszubskim języku uczestnicy zajęć poznają morską przyrodę, która ciągle narażona jest na dewastację.
Na ukształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywarło otoczenie jezior lasów i morza. Rybołówstwo było - poza rolnictwem - wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej, dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka.

„Poznaj, aby zachować” to hasło przewodnie tego projektu. Poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody czujemy się odpowiedzialni za dbanie o nasze dziedzictwo kulturowe i przekazywanie go z pokolenia na pokolenie.

Projekt podzielony jest na dwie części, dedykowane odpowiednim grupom wiekowym.
 • Część "Kapitón Kur Diôbeł i kaszëbsczé burczibasë" skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia prowadzone w formie edukacji przez zabawę przeniosą dzieci na statek kapitana Kura Diabła, gdzie będą wykonywać szereg zadań związanych z poznaniem środowiska Morza Bałtyckiego, co z kolei umożliwi im zdobywanie kolejnych umiejętności.
 • Druga część "Bôłt pod kaszëbską banderą" skierowana jest do dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych składać się będą z krótkiej prezentacji przedstawiającej charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego oraz części laboratoryjnej, podczas której uczestnik będzie miał bezpośredni kontakt z przedstawicielami fauny Morza Bałtyckiego.
Zajęcia w każdej z części prowadzone będą przez dwie osoby - nauczyciela języka kaszubskiego oraz specjalistę sprawującego pieczę nad poprawnością merytoryczną części biologicznej. Ponadto nad poprawnością językową będzie czuwać Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia, które wyraziło chęć wzięcia udziału w projekcie jako nasz partner.
Rezerwacja zajęć pod numerem: +48 587 326 620
Kontakt mailowy: jchecinska@mir.gdynia.pl
Zajęcia dydaktyczne będą odbywać się od 1 września, od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 15:30.
Liczba miejsc ograniczona!

Data publikacji: 13.04.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 16.04.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 16 kwietnia 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację "Krym w pigułce" przedstawi Tadeusz Zarzycki.

Wstęp wolny, wejście do Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 07.04.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 09.04.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 09 kwietnia 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Jerozolima trzech religii” przedstawi Włodzimierz Wojciech Woźniak.

Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 11.04.2015
Wielkanoc

Zespół Akwarium Gdyńskiego życzy Państwu Radosnych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Jednocześnie informujemy, że Akwarium Gdyńskie będzie nieczynne w niedzielę wielkanocną. W resztę dni świątecznych, ekspozycja czynna od 09:00 do 19:00 (kasy zamykane o 18:30).
Zapraszamy!

Data publikacji: 18.03.2015
Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 22.03.2015

W imieniu Akwarium Gdyńskiego mamy zaszczyt zaprosić studentów, abiturientów oraz świeżo upieczonych absolwentów na spotkanie, które odbędzie się w Akwarium Gdyńskim w najbliższą niedzielę, tj. 22 marca 2015. Tym razem zapraszamy nie tylko osoby znające się na biologii morza, ale wszystkich chętnych, ze szczególnym uwzględnieniem studentów zainteresowanych nowymi technologiami oraz promocją i marketingiem w turystyce. Spotkanie odbędzie się o godzinie 10:00. Godzinę później rozpoczynamy obchody Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego. Uczestnicy porannego spotkania są zaproszeni do udziału w organizowanych atrakcjach, zwiedzenia Akwarium Gdyńskiego oraz sprawdzenia funkcjonowania multimedialnych przewodników eGuide.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane zapraszamy do rezerwacji mailowej gniedoszytko@mir.gdynia.pl.

Data publikacji: 18.03.2015
Nieczynna winda 18.03.2015

Szanowni Państwo,
W dniach 18-25.03.2015 w Akwarium Gdyńskim z powodu remontu nie będzie działała winda. Dostęp na piętra możliwy będzie jedynie schodami.

Za utrudnienia przepraszamy.

Data publikacji: 12.03.2015
Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 22.03.2015

Dla obywateli krajów nadbałtyckich, obecność plaż, czy morza jako takiego, jest na tyle oczywista, że w zasadzie nad tym faktem się nie zastanawiamy. Tymczasem mieszkamy nad wyjątkowym morzem, z którego (świadomie lub nie) czerpiemy korzyści każdego dnia. Warto jest sobie o tym przypomnieć, chociażby przy okazji zbliżającego się Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego. To święto, które obchodzimy tylko my - mieszkańcy krajów nadbałtyckich - aby uczcić najmłodsze i najsłodsze ze wszystkich mórz świata.
W niedzielę, 22 marca Akwarium Gdyńskie MIR-PIB razem z partnerami akcji, zaprasza do poznania dziedzictwa Morza Bałtyckiego - z biologicznego, historycznego i społecznego punktu widzenia.
W programie od 11:00 do 16:00:
 • Spotkania z pasjonatami - ludźmi, którzy związani swoje życie z Morzem Bałtyckim.
 • Laboratorium otwarte - poznaj z bliska mieszkańców morza
 • Zabawa Bałtykiem - gry i zabawy z efektem ubocznym w postaci uczenia się
 • Pokaz sprzętu nurkowego
 • Pokaz warsztatu krzemieniarskiego dawnego łowcy fok
 • Kurs pierwszej pomocy!
 • Zostań dawcą szpiku kostnego
 • Goście specjalni
Program
Sale edukacyjne 11:00 - 16:00
Mieszkańcy Bałtyku - warsztaty mikroskopowe
Zabawa Bałtykiem - gry edukacyjne
Galeria 11:00 - 16:00
Poznaj życie nurka - pokaz i przymiarki sprzętu / Gdynia Dive
Pokaz obróbki narzędzi z epoki kamienia / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Kurs pierwszej pomocy / Stowarzyszenie KrewAktywni
Goście specjalni (Sala Kinowa)
11:00 Dr Jan Warzocha, Morski Instytut Rybacki-PIB - Wcale nie denne dno
12:00 Rafał Dadej, Fundacja Trzeba Marzyć - Piaskiem w raka, czyli wędrując wzdłuż Bałtyku w słusznej sprawie
13:00 Wojciech Joński, Narodowe Muzeum Morskie - Nurkowanie kiedyś i dziś
14:00 Danuta Król, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Osada Łowców Fok
15:00 Dr Piotr Bałazy, Instytut Oceanologii PAN - Co można znaleźć pod wodą
Ważne informacje:
 • W godzinach trwania imprezy wstęp na teren Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego bezpłatny
 • Rezerwacja miejsc w Sali Kinowej nie jest obowiązkowa, ale osobom, które chcą mieć pewność, że nie zabraknie dla nich miejsc radzimy rezerwację telefoniczną (58 732 66 20).
 • Atrakcje w Galerii oraz Salach Edukacyjnych odbywają się w sposób ciągły, bez rezerwacji miejsc.
 • Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego organizowany jest w ramach projektu BalticMuseums 2.0 Plus, realizowanego dzięki współpracy Unii Europejskiej w programie Południowy Bałtyk.
Informacje dla prasy >>

Data publikacji: 09.02.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 12.02.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników w czwartek 12 marca 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Kaszuby oczyma twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego” przedstawi Krzysztof Nowacki.

Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 09.03.2015
Wernisaż fotografii 06.03.2015
W piątek 06 marca odbył się wernisaż fotografii zwierząt z Akwarium Gdyńskiego. Podczas wernisażu zostało zaprezentowanych 5 najlepszych prac wybranych spośród 40 w konkursie "Moje wspomnienie z Akwarium Gdyńskiego." Nagrodzone prace zamieszczamy poniżej. Gratulujemy!

Data publikacji: 05.03.2015
Dzień kobiet 08.03.2015

Już w niedzielę Dzień Kobiet! Wszystkie panie, które przyjdą 8 marca do Akwarium Gdyńskiego mogą kupić bilet tańszy o 50%!

Zapraszamy!

Data publikacji: 09.02.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 12.02.2015

Akwarium Gdyńskie zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 12 lutego 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Madagaskar. Tomek na Czerwonej wyspie” przedstawi Tomasz Owsiany.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 21.01.2015
Ferie Zimowe w Podwodnej Metropolii 31.01 - 15.02.2015

Trójmiejski ogród zoologiczny - Akwarium Gdyńskie - zaprasza na FERIE ZIMOWE w PODWODNEJ METROPOLII. Nie zawiedzie się ten, kto oczekuje solidnej dawki wiedzy i emocji! Tegoroczne Ferie z Akwarium to nie tylko program ramowy, czyli atrakcje przygotowane na dni powszednie, albowiem w zestawieniu weekendowym znalazły się warsztaty fotograficzne i muzyczne, spektakle teatralne, bal karnawałowy i konkursy. Zobacz elektryzujący świat ukryty pod taflą wody!
W cenie BILETU WSTĘPU zawarte są wszystkie atrakcje ferii. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc grupy zorganizowane proszone są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620.
Program ferii >>

Data publikacji: 16.01.2015
Warsztaty fotograficzne 01.02.2015

Dzisiaj startują zapisy na warsztaty fotograficzne "Twórca i Tworzywo"!
Liczba miejsc ograniczona, więc nie zwlekaj z wyborem ciekawej propozycji na zimowy dzień. Zgłosić się możesz do 30 stycznia pod adresem mzywicka@mir.gdynia.pl. Warsztaty odbędą się 01.02 w Akwarium Gdyńskim. Start godz. 16:00 (Sala Kinowa).
Warsztaty poprowadzi znany trójmiejski fotografik Piotr Połoczański.
ZAPISY: mzywicka@mir.gdynia.pl | Na warsztaty należy przynieść własny sprzęt fotograficzny, przyda się również statyw. W zgłoszeniach proszę podać model swojego aparatu fotograficznego.
KOSZT: warsztaty w cenie biletu wstępu

Piotr Połoczański
Głównymi tematami w twórczości Połoczańskiego jest portret, reportaż, fotografia uliczna i społeczna. Operuje prostymi i oczywistymi środkami wyrazu, odrzucając obecnie modne sposoby wtórnego manipulowania obrazem. Pozorna prostota jest wynikiem opanowania warsztatu i łatwości nawiązywania kontaktu z osobami fotografowanymi. Jednym z efektów tej pracy jest realizowany od lat cykl niezwykle sugestywnych portretów znajomych, nieznajomych, sąsiadów.
Połoczański niejako uprawia swoisty "Zapis socjologiczny" Nowego Portu XXI. Dokumentuje ludzi, miejsca, wydarzenia.
Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Freelancer od 2002 r.,
Laureat pierwszej nagrody w kategorii "Kultura" - Gdańsk Press Photo 2012,
Wystawa fotograficzna 2,28km2 w CSW Łaźnia - 2013,

Data publikacji: 15.01.2015
Spotkanie Klubu Podróżników 15.01.2014

Akwarium Gdyńskie zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 15 stycznia 2015 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Brazylia - wyprawa przyrodnicza: wodospady Iguacu, rozlewiska Pantanal i Amazonia" przedstawi Adam Michalak.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 01.01.2015
Sprawozdanie z realizacji programu Błękitna Akademia 2014

Błękitna Akademia? to program szkoleń, warsztatów, zajęć (m.in. metoda projektu) kierowany do szerokiego grona odbiorców z województwa pomorskiego. W ramach Błękitnej Akademii zrealizowaliśmy trzy zadania przeznaczone dla różnych odbiorców:
Szkolenie "POTENCJAŁ WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO - WALORY PRZYRODNICZE I OCHRONA GATUNKOWA" kierowane do studentów uczelni pomorskich (zadanie 1), czyli być może przyszłych nauczycieli
Program PRZYRODA - PRZYGODA dla nauczycieli i edukatorów już pracujących (zadanie 2),
Projekt "Nasza rzeka wpływa do rezerwatu Beka" kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych (zadanie 3), którym zaproponowaliśmy udział w zajęciach i projekcie badawczym.
Pełne sprawozdanie z realizacji >>

Data publikacji: 03.11.2014
Konkurs fotograficzny 03.11.2014

Odwiedziliście nas? Macie miłe wspomnienia uwiecznione na zdjęciach? Akwarium Gdyńskie MIR-PIB ogłasza konkurs fotograficzny zatytułowany “Moje wspomnienie z Akwarium Gdyńskiego”. Konkurs rozpoczyna się 03.11, fotografie można nadsyłać do 06.02.2015 roku. Prace można nadsyłać na adres akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl. Więcej informacji poniżej.
Regulamin