AKTUALNOŚCI

Data publikacji: 15.12.2014

Zespół Akwarium Gdyńskiego pragnie życzyć Państwu radosnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego początku roku 2015. Pamiętajmy też o zwierzętach, które zapewne życzyłyby sobie, by Nowy Rok był możliwie spokojny.
Pozdrawiamy!

Data publikacji: 15.12.2014
Nowe okazy
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi gatunkami zwierząt, które pojawiły się na ekspozycji Akwarium Gdyńskiego.

Więcej o nowych gatunkach na ekspozycji w dziale Nowe okazy.

Data publikacji: 08.12.2014
Fotorelacja z Mikołajek w Akwarium Gdyńskim 06.10.214
06 grudnia Akwarium odwiedzili kolędnicy i święty Mikołaj. Dziękujemy wszystkim gościom i członkom Klubu Młodego Odkrywcy Mórz za przybycie i wspaniałą świąteczną atmosferę.


Data publikacji: 04.12.2014
Spotkanie Klubu Podróżników 04.12.2014

Akwarium Gdyńskie zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 04 grudnia 2014 r. o godzinie 18.00. Prezentację „Białoruś - śladami sławnych Polaków - część druga” przedstawi Włodzimierz Wojciech Woźniak.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 28.11.2014
Mikołajki w Akwarium Gdyńskim 06.12.2014

Mikołajki to zapowiedź świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji Akwarium Gdyńskie zaprasza do wspólnego wkroczenia w świąteczny klimat już w sobotę 6 grudnia.

Tego dnia poza drobnymi upominkami dla najmłodszych gości rozdawanymi przez Mikołaja, w Akwarium zabrzmią znane wszystkim świąteczne melodie. Do wspólnego muzykowania przy choince gości Akwarium zachęcać będą uczniowie Pierwszego Prywatnego Ogniska Muzycznego w Gdyni.

Ten wyjątkowy czas będzie też dla nas okazją do spotkania wszystkich członków KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ tworzonego przez małych pasjonatów podwodnego świata.

Data publikacji: 03.11.2014
Konkurs fotograficzny 03.11.2014

Odwiedziliście nas? Macie miłe wspomnienia uwiecznione na zdjęciach? Akwarium Gdyńskie MIR-PIB ogłasza konkurs fotograficzny zatytułowany “Moje wspomnienie z Akwarium Gdyńskiego”. Konkurs rozpoczyna się 03.11, fotografie można nadsyłać do 06.02.2015 roku. Prace można nadsyłać na adres akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl. Więcej informacji poniżej.
Regulamin

Data publikacji: 22.10.2014
Dni Otwarte Centrum Edukacji - fotorelacja 18-19.10.2014


Data publikacji: 21.10.2014
Spotkanie Klubu Podróżników 23.10.2014

Akwarium Gdyńskie zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 23 października 2014 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Białoruś – śladami sławnych Polaków” przedstawi Włodzimierz Wojciech Woźniak.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 14.10.2014
Dni Otwarte Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego 18-19.10.2014

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB zaprasza w dniach 18-19 października 2014 r. do udziału w specjalnym wydarzeniu weekendowym - Dniach Otwartych Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. W tym roku udostępnienie zwiedzającym zaplecza dydaktycznego oraz pokazanie pracy edukatorów wiąże się z nadaniem działaniom Sekcji Edukacji nazwy Centrum Edukacji. Obok zapoznania gości indywidualnych z charakterem placówki oraz ofertą edukacyjną przygotowaną na rok 2015, pragniemy również rozpropagować nową formułę. Podczas tego weekendu, w godzinach 11.00-16.00, w salach edukacyjnych realizowany będzie specjalny program.

Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 13.10.2014
Realizacje studentów Błękitnej Akademii

W dniu 11.10 miał miejsce pokaz filmów zrealizowanych przez studentów biorących udział w projekcie Błękitna Akademia. Filmy dotyczą walorów województwa pomorskiego. Trzy najlepsze prace można obejrzeć na naszym kanale Youtube. Zapraszamy do oglądania.


Data publikacji: 13.10.2014
Fotorelacja z Ekonurkowego Dnia 11.10.2014
Akwarium Gdyńskie jak co roku towarzyszyło Trójmiejskim nurkom w akcji sprzątania portu.

Data publikacji: 01.10.2014
VI Festiwal Temperatury im. DG Fahrenheita w Gdańsku 04.10.214
Dnia 4 października 2014 r. Akwarium Gdyńskie gościnnie wzięło udział w VI edycji Festiwalu Temperatury im. DG Fahrenheita w Gdańsku. W tym roku zaprezentowaliśmy gościom festiwalu stanowisko „Podróż przez ocean”, przy którym można było zobaczyć ciekawe okazy z całego świata, zagrać w grę „Ocean wzywa. Podejmij wyzwanie!”, narysować zwierzęta morskie i zrobić zdjęcie z maskotką Ośmiornicy, która tego dnia dumnie spacerowała po Targu Węglowym..


Data publikacji: 01.10.2014
Zwycięzcy konkursu "Rekin - strażnik oceanów"
W ramach Tygodnia Rekina dzieci przygotowały postery na konkurs o tytule "Rekin - strażnik oceanów". Autorzy najlepszych prac zaproszeni są wraz z rodzinami na wycieczkę z pracownikiem po zakamarkach Akwarium Gdyńskiego. By umówić się na odbiór nagrody, prosimy dzwonić pod numer +48 587 326 621 lub pisać na adres wpodlesinska@mir.gdynia.pl.
Gratulujemy talentów!


Data publikacji: 01.10.2014
Fotorelacja z Tygodnia Rekina
Karmienie zwierząt i zwiedzanie ekspozycji
Spotkanie z opiekunem zwierząt niebezpiecznych
Dzieci (i nie tylko) pracują artystycznie na rzecz rekinów
Tymczasem w domu handlowym Batory pływał rekin...

Data publikacji: 01.10.2014

Zmiana godzin otwarciaOd 01 października do 31 marca Akwarium Gdyńskie MIR-PIB będzie czynne w godzinach od 10:00 do 17:00 (bilety w kasie można zakupić do godziny 16:30). Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 24.09.2014
Spotkanie z opiekunem zwierząt niebezpiecznych

W ramach Tygodnia Rekina zapraszamy serdecznie na spotkanie z Maciejem Podgórskim, opiekunem zwierząt niebezpiecznych w Akwarium Gdyńskim. Jest to rzadka okazja, by dowiedzieć się więcej o tajnikach pracy z wodnymi zwierzętami tropikalnymi.

Spotkanie odbędzie się w sobotę (27.09) o godzinie 13:00 i zakończy się karmieniem zwierząt w Sali Wodne Zwierzęta Świata.

Data publikacji: 24.09.2014
Narodziny płaszczek
W ramach Tygodnia Rekina, opowiadamy o rybach chrzęstnoszkieletowych. Latem tego roku w Akwarium Gdyńskim przyszły na świat małe płaszczki rzeczne. Relację z tego niezwykłego wydarzenia można obejrzeć poniżej, a płaszczki zobaczyć na żywo w naszym ogrodzie zoologicznym.

Data publikacji: 15.09.2014
Tydzień (nie tylko) Rekina w Akwarium Gdyńskim

Rekiny pomagają utrzymać równowagę biologiczną w morzach i tysiąckrotnie razy częściej same padają ofiarami ludzi niż ich zjadają. A płaszczki? Te żyjące w rzekach Ameryki Południowej powodują większy postrach u ludzi niż piranie, które tak jak rekiny, są bohaterkami horrorów. A takie, które spotkać można u wybrzeży Australii sławę zyskały 8 lat temu, kiedy to jedna z nich przebiła serce Steve Irwina, powodując śmierć najsłynniejszego łowcy krokodyli.
Podczas Tygodnia Rekina w Akwarium Gdyńskim można będzie poznać lepiej życie tych zwierząt, przyjrzeć się im z bliska i porozmawiać z ludźmi, którzy obcują z nimi na co dzień oraz wygrać rekinie nagrody.
Program

Data publikacji: 01.09.2014
Projekty edukacyjne
Czas już rozpocząć szkołę. Zapraszamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w zajęciach proponowanych przez Akwarium Gdyńskie, zwłaszcza tych, które nic nie kosztują, dofinansowanych przez miasto Gdynia, miasto Sopot, czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Więcej informacji poniżej.


Data publikacji: 20.06.2014
Kaszuby na fali Zajęcia dla kaszubskich uczniów

Dla kogo?: uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki, które uczą się języka kaszubskiego
Cel: poznajemy morską przyrodę w regionalnym kaszubskim języku
Kiedy?: od 1 września 2014
Zgłoszenia: jchecinska@mir.gdynia.pl
Rekrutacja: otwarta

Projekt „Kaszëbë na walë”, dofinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych, stanowi unikalną formę edukacji przyrodniczo-językowej. W regionalnym kaszubskim języku uczestnicy zajęć poznają morską przyrodę, która ciągle narażona jest na dewastację.
Na ukształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywarło otoczenie jezior lasów i morza. Rybołówstwo było – poza rolnictwem – wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej, dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka.

„Poznaj, aby zachować” to hasło przewodnie tego projektu. Poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody czujemy się odpowiedzialni za dbanie o nasze dziedzictwo kulturowe i przekazywanie go z pokolenia na pokolenie.

Projekt podzielony jest na dwie części, dedykowane odpowiednim grupom wiekowym.
  • Część „Kapitón Kur Diôbeł i kaszëbsczé burczibasë” skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia prowadzone w formie edukacji przez zabawę przeniosą dzieci na statek kapitana Kura Diabła, gdzie będą wykonywać szereg zadań związanych z poznaniem środowiska Morza Bałtyckiego, co z kolei umożliwi im zdobywanie kolejnych umiejętności.
  • Druga część „Bôłt pod kaszëbską banderą” skierowana jest do dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych składać się będą z krótkiej prezentacji przedstawiającej charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego oraz części laboratoryjnej, podczas której uczestnik będzie miał bezpośredni kontakt z przedstawicielami fauny Morza Bałtyckiego.
Zajęcia w każdej z części prowadzone będą przez dwie osoby - nauczyciela języka kaszubskiego oraz specjalistę sprawującego pieczę nad poprawnością merytoryczną części biologicznej. Ponadto nad poprawnością językową będzie czuwać Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia, które wyraziło chęć wzięcia udziału w projekcie jako nasz partner.
Rezerwacja zajęć pod numerem: +48 587 326 620
Kontakt mailowy: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Zajęcia dydaktyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 15:30

Data publikacji: 06.05.2014
Rafa pod lupą

W miarę możliwości, pracownicy Akwarium Gdyńskiego starają się przygotowywać nowe ciekawe wystawy dla swoich gości. Od początku maja można oglądać ekspozycję szczególnych zwierząt raf koralowych, niezwykłych pod kątem wyglądu.
W zbiornikach soczewkowych, które działają jak lupy, można przyjrzeć się dokładniej m.in. rybom skorpenowatym zaopatrzonym w kolce jadowe, takim jak Taenianotus triacanthus czy Ablabys taenianotus, które przypominają kształtem liście, Scorpaenopsis diabolus o wyglądzie iście szatańskim, Rhinopias eschmeyeri, który jest uznawany za jedną z najdziwniejszych ryb raf koralowych. Co więcej bliżej można obejrzeć murenę wstążkową (Rhinomuraena quaesita), która przypomina karnawałową wstążkę oraz ryby z rodziny Pegasidae przypominające miniaturki skrzydlatych koni.
Więcej o nowych gatunkach na ekspozycji w dziale Nowe okazy.

Data publikacji: 26.03.2014
Projekty edukacyjne


Z radością informujemy, że trwają zapisy na zajęcia dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urząd Miasta Sopot oraz Urząd Miasta Gdynia. Zajęcia przygotowane są dla uczniów, studentów oraz nauczycieli. Zachęcamy do zapoznania się z programem oraz skorzystania z bezpłatnych lekcji.

Data publikacji: 23.01.2014
Nowe okazy

Na ekspozycji rafy koralowej pojawiły się nowe, niezwykle barwne i ciekawie zbudowane zwierzęta. Zanim nas odwiedzicie, dowiedzcie się o nich więcej w dziale Nowe okazy.


Data publikacji: 14.01.2014
Elektroniczny system oprowadzania gości

Zachęcamy do korzystania z elektronicznego systemu oprowadzania gości w Akwarium Gdyńskim, czyli naszych multimedialnych przewodników. eGuide'a można wypożyczyć na I piętrze Akwarium Gdyńskiego. Koszt wypożyczenia urządzenia to 2 zł. Urządzenia można wypożyczać od środy do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00.
Więcej informacji >>

Data publikacji: 03.01.2014
Nowe okazy

Szybkimi krokami zbliża się pierwszy weekend (i to długi!) w nowym 2014 roku. Życzymy wam udanego odpoczynku i zachęcamy do podziwiania naszych nowych zwierząt również w najbliższy poniedziałek (6 stycznia), w godzinach 10:00 - 17:00.

Więcej o nowych gatunkach na ekspozycji w dziale Nowe okazy.