AKTUALNOŚCI

Data publikacji: 15.09.2014
Tydzień (nie tylko) Rekina w Akwarium Gdyńskim

Rekiny pomagają utrzymać równowagę biologiczną w morzach i tysiąckrotnie razy częściej same padają ofiarami ludzi niż ich zjadają. A płaszczki? Te żyjące w rzekach Ameryki Południowej powodują większy postrach u ludzi niż piranie, które tak jak rekiny, są bohaterkami horrorów. A takie, które spotkać można u wybrzeży Australii sławę zyskały 8 lat temu, kiedy to jedna z nich przebiła serce Steve Irwina, powodując śmierć najsłynniejszego łowcy krokodyli.
Podczas Tygodnia Rekina w Akwarium Gdyńskim można będzie poznać lepiej życie tych zwierząt, przyjrzeć się im z bliska i porozmawiać z ludźmi, którzy obcują z nimi na co dzień oraz wygrać rekinie nagrody.
Program

Data publikacji: 01.09.2014
Projekty edukacyjne
Czas już rozpocząć szkołę. Zapraszamy wszystkich uczniów do uczestniczenia w zajęciach proponowanych przez Akwarium Gdyńskie, zwłaszcza tych, które nic nie kosztują, dofinansowanych przez miasto Gdynia, miasto Sopot, czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Więcej informacji poniżej.


Data publikacji: 01.09.2014

Zmiana godzin otwarciaOd 01 do 30 września Akwarium Gdyńskie MIR-PIB będzie czynne w godzinach od 09:00 do 19:00 (bilety w kasie można zakupić do godziny 18:30). Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 20.06.2014
Kaszuby na fali Zajęcia dla kaszubskich uczniów

Dla kogo?: uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki, które uczą się języka kaszubskiego
Cel: poznajemy morską przyrodę w regionalnym kaszubskim języku
Kiedy?: od 1 września 2014
Zgłoszenia: jchecinska@mir.gdynia.pl
Rekrutacja: otwarta

Projekt „Kaszëbë na walë”, dofinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych, stanowi unikalną formę edukacji przyrodniczo-językowej. W regionalnym kaszubskim języku uczestnicy zajęć poznają morską przyrodę, która ciągle narażona jest na dewastację.
Na ukształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywarło otoczenie jezior lasów i morza. Rybołówstwo było – poza rolnictwem – wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej, dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka.

„Poznaj, aby zachować” to hasło przewodnie tego projektu. Poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody czujemy się odpowiedzialni za dbanie o nasze dziedzictwo kulturowe i przekazywanie go z pokolenia na pokolenie.

Projekt podzielony jest na dwie części, dedykowane odpowiednim grupom wiekowym.
  • Część „Kapitón Kur Diôbeł i kaszëbsczé burczibasë” skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia prowadzone w formie edukacji przez zabawę przeniosą dzieci na statek kapitana Kura Diabła, gdzie będą wykonywać szereg zadań związanych z poznaniem środowiska Morza Bałtyckiego, co z kolei umożliwi im zdobywanie kolejnych umiejętności.
  • Druga część „Bôłt pod kaszëbską banderą” skierowana jest do dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych składać się będą z krótkiej prezentacji przedstawiającej charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego oraz części laboratoryjnej, podczas której uczestnik będzie miał bezpośredni kontakt z przedstawicielami fauny Morza Bałtyckiego.
Zajęcia w każdej z części prowadzone będą przez dwie osoby - nauczyciela języka kaszubskiego oraz specjalistę sprawującego pieczę nad poprawnością merytoryczną części biologicznej. Ponadto nad poprawnością językową będzie czuwać Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia, które wyraziło chęć wzięcia udziału w projekcie jako nasz partner.
Rezerwacja zajęć pod numerem: +48 587 326 620
Kontakt mailowy: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Zajęcia dydaktyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 15:30

Data publikacji: 06.05.2014
Rafa pod lupą

W miarę możliwości, pracownicy Akwarium Gdyńskiego starają się przygotowywać nowe ciekawe wystawy dla swoich gości. Od początku maja można oglądać ekspozycję szczególnych zwierząt raf koralowych, niezwykłych pod kątem wyglądu.
W zbiornikach soczewkowych, które działają jak lupy, można przyjrzeć się dokładniej m.in. rybom skorpenowatym zaopatrzonym w kolce jadowe, takim jak Taenianotus triacanthus czy Ablabys taenianotus, które przypominają kształtem liście, Scorpaenopsis diabolus o wyglądzie iście szatańskim, Rhinopias eschmeyeri, który jest uznawany za jedną z najdziwniejszych ryb raf koralowych. Co więcej bliżej można obejrzeć murenę wstążkową (Rhinomuraena quaesita), która przypomina karnawałową wstążkę oraz ryby z rodziny Pegasidae przypominające miniaturki skrzydlatych koni.
Więcej o nowych gatunkach na ekspozycji w dziale Nowe okazy.

Data publikacji: 26.03.2014
Projekty edukacyjne


Z radością informujemy, że trwają zapisy na zajęcia dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urząd Miasta Sopot oraz Urząd Miasta Gdynia. Zajęcia przygotowane są dla uczniów, studentów oraz nauczycieli. Zachęcamy do zapoznania się z programem oraz skorzystania z bezpłatnych lekcji.

Data publikacji: 23.01.2014
Nowe okazy

Na ekspozycji rafy koralowej pojawiły się nowe, niezwykle barwne i ciekawie zbudowane zwierzęta. Zanim nas odwiedzicie, dowiedzcie się o nich więcej w dziale Nowe okazy.


Data publikacji: 14.01.2014
Elektroniczny system oprowadzania gości

Zachęcamy do korzystania z elektronicznego systemu oprowadzania gości w Akwarium Gdyńskim, czyli naszych multimedialnych przewodników. eGuide'a można wypożyczyć na I piętrze Akwarium Gdyńskiego. Koszt wypożyczenia urządzenia to 2 zł. Urządzenia można wypożyczać od środy do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00.
Więcej informacji >>

Data publikacji: 03.01.2014
Nowe okazy

Szybkimi krokami zbliża się pierwszy weekend (i to długi!) w nowym 2014 roku. Życzymy wam udanego odpoczynku i zachęcamy do podziwiania naszych nowych zwierząt również w najbliższy poniedziałek (6 stycznia), w godzinach 10:00 - 17:00.

Więcej o nowych gatunkach na ekspozycji w dziale Nowe okazy.