AKTUALNOŚCI

Data publikacji: 26.04.2016
Majówka

Serdecznie zapraszamy na Majówkę do Akwarium Gdyńskiego! Równocześnie informujemy, że we wszystkie dni Majówki, ekspozycja Akwarium Gdyńskiego będzie czynna w godzinach 09:00 - 19:00.

Data publikacji: 18.04.2016
Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu ekologicznym. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku, ale swoimi korzeniami sięga do roku 1970, kiedy to na ulice Stanów Zjednoczonych wyszło około 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy do wspólnego eksperymentowania w Akwarium Gdyńskim. Stań się naukowcem i sprawdź jak zachowania ludzi wpływają na zmiany zachodzące w środowisku. Tego dnia zapraszamy również do nietypowej pracowni plastycznej, w której wykorzystamy surowce wtórne oraz dary natury. Stwórz własną kartkę i powiedz czego życzysz naszej Ziemi! Twoje dzieło stanie się częścią naszej wystawy!
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu do Akwarium.

Data publikacji: 18.04.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Filipiny” przedstawi Patrycja Szczepkowska.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 12.04.2016
Mieszkańcy Arktycznych Mórz

Spitsberben to pokryta w dużej mierze lodowcami, położona na Morzu Arktycznym, największa wyspa Norwegii. Ma powierzchnię porównywalną do terytorium Holandii, ale żyje na niej zaledwie około 3 tysięcy mieszkańców. Z racji położenia ich oczywistym zajęciem jest rybołówstwo. Tymczasem fiordy okalające zachodni Spitzbergen kryją w sobie sporo ciekawych zwierząt. Jakie organizmy można spotkać w tych mroźnych wodach? Jaki wpływ na tamtejszą faunę mają zmiany klimatu? Na te pytania odpowiedzi starali się odnaleźć naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN, którzy swoje badania uwiecznili na pięknych zdjęciach.
W piątek 15 kwietnia, o godzinie 14:00, w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB, odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć ilustrujących środowisko i organizmy zamieszkujące fiordy Hornsund, Isfjorden, Kongsfjorden. Z tej okazji krótką prelekcję wygłosi prof. Jan Marcin Węsławski. Zapraszamy nie tylko do obejrzenia wystawy, ale też do spotkania z naukowcami.
Wystawę oglądać będzie można w Akwarium Gdyńskim do końca czerwca 2016.

Data publikacji: 06.04.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 07 kwietnia 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Jerozolima monoteistyczna i miejsca święte” przedstawi Włodzimierz Wojciech Woźniak.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 24.03.2016
Wielkanoc

Szanowni Państwo! Życzymy Wspaniałych, Rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

Jeżeli wybieracie się do Akwarium Gdyńskiego, warto wiedzieć, że podczas dni świątecznych poza Poniedziałkiem Wielkanocnym, Akwarium Gdyńskie jest czynne w godzinach 10:00 - 17:00.

Data publikacji: 16.03.2016
Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Pożywienie, praca, relaks, poranna bryzę - wiele zawdzięczamy bliskości Morza Bałtyckiego. A co dajemy mu w zamian?
Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego będzie plastik. W ciągu niespełna 150 lat swego istnienia zrobił piorunującą karierę. Rocznie produkuje się go na świecie 280 milionów ton. A co dzieje się z plastikiem, który przestaje być nam przydatny? Jego mikroskopijne drobinki znajdujemy na plażach, w wodzie, na dnie morskim, w ciałach zwierząt morskich... Mikroplastik używany jest też w przemyśle kosmetycznym - może Twoje mydło do rąk zawiera jego drobinki!
 • Jak mikrodrobinki stały się makroproblemem? Spotkanie z naukowcem z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego(12:00, Sala Kinowa)
 • Zatokowe Monopoly – graj w planszówki i zdobywaj wiedzę!(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Przygody plastiku w Bałtyku – animacja, która prawdę Ci powie(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Kopciuszek, czyli poprzez mrówczą pracę poznaj organizmy żyjące w piasku i zmagające się z mikroplastkiem (12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Wiesz co jesz? Sprawdź jak na świat kulinarny wpływają mikroplastiki(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Mały Bałtyk w powiększeniu – stanowiska do obserwacji mikroskopowej fauny i flory Bałtyku(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Słone? A może gorzkie? Sprawdź jak smakuje nasze morze(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Apetyt na plastik – Obecnie we wszechoceanie znajduje się do 10 razy więcej mikroplastiku niż planktonu. Sprawdź czy będąc rybą zdołałbyś odróżnić pożywienie od trucizny(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Zgadnij skąd jestem? – Nie wszystkie ryby żyjące w Bałtyku to zwierzęta morskie. Naucz się je rozpoznawać!(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
 • Plastikowy detektyw – jak wyśledzić mikroplastik w produktach codziennego użytku? Sprawdźmy to(12:00 – 16:00 Centrum Edukacji AG)
Mikroplastik to mikroskopijnej wielkości kawałeczki tworzyw sztucznych znajdowane na plażach, w wodzie, na dnie morskim. Mogą pochodzić z rozkładu większych kawałków plastiku, ale znajduje się też w produktach kosmetycznych! Pasty do zębów, dezodoranty, peelingi, płyny do mycia rąk, środki do makijażu... Wiele produktów codziennego użytku ma w sobie drobinki plastiku. Obniża to koszty produkcji, ale stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego i naszego życia.
W ciągu ostatnich 50 lat roczna produkcja plastiku na świecie wzrosła ponad 50-krotnie. Plastikowe odpady powodują obrażenia zewnętrzne, wewnętrzne, a nawet śmierć morskich ptaków, ssaków i ryb, głównie z powodu oplątania lub połknięcia. Dziś szacuje się, że około 70% znajdujących się w morzu śmieci to plastik, który w większości stanowią cząsteczki mające mniej niż 1mm, zwane mikroplastikiem. Powstaje on z większych odpadów, ale pochodzi także ze środków czystości, kosmetyków, leków i tkanin.
Zanieczyszczenie mikroplastikiem to problem nie tylko ze względu na powszechności jego występowania, ale również trudności w usunięciu. Mikroplastik został do tej pory znaleziony w zooplanktonie, małżach i innych bezkręgowcach, rybach i ptakach. Im mniejsza cząstka, tym większe prawdopodobieństwo wchłonięcia jej do organizmu przez przypadek, lub w wyniku pomylenia z naturalnym pokarmem. Mikroplastiki które raz zostały zjedzone, są przenoszone w łańcuchu pokarmowym i potencjalnie mogą trafiać do ludzi. Poza wpływem na procesy fizjologiczne, mikroplastik może szkodzić także w inny sposób. Kumuluje bowiem na swojej powierzchni metale ciężkie i inne toksyczne substancje rozproszone w wodzie morskiej.
Mikroplastiki jako drobinki złuszczające, substancje filmotwórcze, zagęstniki czy emulgatory dodawane są do kosmetyków. Ich procentowa zawartość w różnego rodzaju produktach waha się od 1% do nawet 90%. Cząstki te podczas używania są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego.
Badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie do wód ściekowych trafia 130 ton mikroplastiku z kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała. Ponieważ system oczyszczania ścieków nie jest wystarczająco efektywny, aż 40 ton mikroplastików rocznie trafia do Bałtyku. „W przyrodzie nic nie ginie”…

Data publikacji: 07.03.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 10 marca 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Straszliwy świat islamu? czyli Bliski Wschód na rowerze” przedstawi Krzysztof Nowacki.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 29.02.2016
Fotorelacja z ferii zimowych
Ferie w województwie pomorskim szybko dobiegły końca. Poniżej fotorelacja z feriowych atrakcji w Akwarium Gdyńskim. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili i serdecznie zapraszamy za rok!
Więcej zdjęć >>

Data publikacji: 24.02.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 25 lutego 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Europa krok po kroku. Europe step by step” przedstawią Anna i Wiktor Jesionek.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).
Autorzy o swojej podróży:
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wędrowanie stało się popularne i prawie każdy ma znajomego, który szedł hen, hen daleko. Zwykle na pielgrzymkę do Częstochowy lub szlakiem św. Jakuba na zachód Europy. My jednak wybraliśmy inny szlak. Szlak nie tyleż nieprzetarty, co nieuczęszczany, bo wymagający. Postanowiliśmy wyruszyć z samej północy Europy, by przez skaliste bezdroża i bezludzia norweskiej tundry oraz bezkresy fińskiej Laponii, zahoryzontalne gęstwiny tajgi, niezliczone wzgórza i nieliczne miasteczka przejść do Rosji, na jej poligony i nieograniczony Petersburg, skąd udaliśmy się dalej przez estońskie bory, łotewskie dąbrowy i litewskie pola do domu: do Polski, do Gdańska. A wszytko to per pedes.
Anna i Wiktor Jesionek - małżeństwo wędrownych doktorantów, którzy od czasu do czasu lubią się przejść na dłuższym dystansie. Przyszedł czas aby zdali nam relację ze swej eskapady. Opowieść okraszą oczywiście zdjęciami, których część już dziś można zobaczyć na ich blogu:
https://www.facebook.com/EuropaKrokPoKroku/

Data publikacji: 29.01.2016
Walentynki 14.02.2016

Osoby odwiedzające Akwarium Gdyńskie 14 lutego będą mogły wziąć udział w atrakcjach przygotowanych specjalnie z okazji Dnia Zakochanych.
W programie:
 • Wykład „Miłość mieszkańców podwodnego świata”
  (12.00, 13.00, 14.00), Sala Kinowa.

  Prezentacja dzięki, której dowiemy się o troskliwych tatusiach wśród ryb czyli o samcu konika morskiego i igliczni, jak matronica w ciemnościach głębin odszukuje partnera, czy istnieją ryby, które mogą zmieniać płeć? O tych zagadnieniach i opiekuńczości wśród zwierząt opowie pracownik Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.


 • Quiz „Miłość w podwodnym ogrodzie”
  do pobrania w kasie.

  Rozwiązywanie zagadek pozwoli na aktywne i intrygujące zwiedzanie ekspozycji w niecodzienny sposób. Na potrzeby quizu akwaria oklejone zostaną naklejkami z informacjami na temat miłosnych upodobań mieszkańców naszego ogrodu zoologicznego. Za poprawnie rozwiązany quiz uczestnicy otrzymają drobny upominek (magnes lub naklejkę do odbioru w punkcie e-guide, I piętro).


 • Wystawa fotografii „ Różne oblicza miłości”
  Galeria
Wszystkie atrakcje będą dostępne dla zwiedzających w ramach biletu wstępu, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Data publikacji: 08.02.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 11 lutego 2016 r. o godzinie 18.00.

Prezentację „Polska Południe-Północ w 30 dni” przedstawi Piotr Sokołowski.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 29.01.2016
Ferie Pod Wodą 15.02 – 28.02.2016

Ferie zimowe są czasem, w którym uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą zaczerpnąć oddechu w przerwie od codziennych obowiązków. To też dobry okres na zregenerowanie sił przed kolejnym semestrem wytężonej pracy, a mało co ma takie zdolności przynoszenia ukojenia jak woda. Tegoroczne Ferie w Akwarium Gdyńskim to niezwykła podróż przez wszystkie oceany, odkrycie skrywanych przez nie tajemnic i okazja do poznania zwierząt żyjących pod taflą wody. Zajęcia mikroskopowe, plastyczne, zabawa przynosząca wiedzę przyrodniczą oraz bezcenny czas spędzany całą rodziną. To właśnie przepis Akwarium Gdyńskiego na udane ferie.
WSTĘP: Wszystkie atrakcje ferii znajdują się w cenie biletu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc grupy zorganizowane proszone są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620


Więcej informacji >>

Data publikacji: 27.01.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godzinie 18.00. Prezentację „Moje Himalaje - Indie i Nepal” przedstawi Magdalena Jończyk.
Wstęp bezpłatny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony portu jachtowego (tak jak do biur).

Data publikacji: 22.01.2016
Niedziela dla Babci i Dziadka
Najlepszy prezent dla babć i dziadków? Wspólnie spędzony czas! W niedzielę zapraszamy do Akwarium - wszystkie babcie i dziadkowie będą mieli tego dnia WSTĘP BEZPŁATNY! Warunek jest tylko jeden - wizyta wraz z wnukami!
Zapraszamy!

Data publikacji: 12.01.2016
Spotkanie Klubu Podróżników

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (Aleja Jana Pawła II nr 1, Gdynia) zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 14 stycznia o godzinie 18.00.

Prezentację „Iran” przedstawi Katarzyna Łosiewicz.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Data publikacji: 07.01.2016
Noc Biologów

Już po raz kolejny Akwarium Gdyńskie przyłącza się do organizacji Nocy Biologów, czyli ogólnopolskiej imprezy popularyzującej nauki przyrodnicze. Z tej okazji 15 stycznia zapraszamy do odwiedzenia Akwarium, poznania nocnych zachowań naszych zwierząt oraz wspólnego przeprowadzenia wodnych eksperymentów.
UWAGA! Wszystkie miejsca udostępnione na www.nocbiologow.pl jak i bezpośrednio przez Akwarium Gdyńskie są już zarezerwowane.
Harmonogram:
Podwodny ogród zoologiczny zaprasza do wspólnego eksperymentowania i zwiedzania po zmroku.
17:00 Zwiedzanie zakątków Akwarium z jego kierownikiem. Jak zwierzęta zamieszkujące Akwarium Gdyńskie zachowują się po zmroku? Jaki tajemnice kryją w sobie zaplecza akwarystyczne? Jak wygląda hodowla zwierząt w podwodnym zoo? Na wędrówkę po znanych i nieznanych korytarzach Akwarium zaprasza sam Kierownik.
19:00 Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz wodne eksperymenty. Podwodny ogród zoologiczny zaprasza do wspólnego eksperymentowania i zwiedzania po zmroku. Jak wygląda zima w morzu? Czym jest wyporność, a czym haloklina? Jak zwierzęta zamieszkujące Akwarium Gdyńskie zachowują się po zmroku?
Udział we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNY.