Akwaria morskie

Oceany i morza zajmują ponad 70% powierzchni kuli ziemskiej. Kryją w sobie tajemniczy świat zamieszkały przez rozmaite organizmy - od mikroskopijnych bakterii po rekiny i wieloryby. Część z nich żeruje w okolicy raf koralowych, gdzie zagęszczenie ryb morskich jest największe.

Na I piętrze Akwarium Gdyńskiego mieści się sala Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce.
W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwycają niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Zobaczyć tu można m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.
(zobacz filmy o rafie koralowej)

     
Skrzydlica ognista
 
Murena cętkowana
Błazenek
Pokolec żółty

Jednym z przedstawicieli biotopu rafy koralowej jest konik morski (Hippocampinae) - znak Akwarium Gdyńskiego i symbol tajemnic, które kryją się w wodach oceanów.

Koniki morskie to jedne z nielicznych ryb pływających pionowo. Sztuka ta udaje się im dzięki ruchom płetwy grzbietowej oraz wiosłującym płetwom piersiowym. Koniki kryją się w podwodnych łąkach oceanicznych, gdzie cienkim i chwytliwym ogonem czepiają się roślin. W obronie przed drapieżnikami pomaga im umiejętność dostosowywania barwy skóry do otoczenia. Koniki w Akwarium pochodzą z własnej hodowli. Zwiedzający mogą obserwować specyficzny sposób rozrodu tych ryb: samice składają ikrę do kieszeni inkubacyjnej samca, gdzie ikra rozwija się aż do momentu wylęgu.
Na I piętrze znajduje się ciemna sala Wodnych Zwierząt Świata. Tutaj prezentowane są rozmaite zwierzęta zamieszkujące zimne głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku i Indopacyfiku, a także nasze Morze Bałtyckie.

Najciekawszym okazem jest ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini), która przy okazji wpuszczenia na ekspozycję, otrzymała imię Karolina. To największy gatunek ośmiornic na świecie, zamieszkujący głównie zimne głębie Oceanu Spokojnego. Ośmiornica zachwyca nie tylko rozmiarem i kolorami, ale i swoim zachowaniem. Najlepszym momentem, aby podejrzeć tego głowonoga, jest pora karmienia. Jest to ulubiony moment wszystkich zwiedzających.
(dowiedz się więcej)
Przedstawicielami zwierząt żyjących w strefach wód przybrzeżnych i ciepłych, są np. seleny - ciepły Atlantyk, skrzypłocze - wody Atlantyku i Pd.-Wsch. wybrzeże Pacyfiku, strzępiel - przybrzeżne wody Indopacyfiku. Nawet jeden z najmniejszych rekinów świata - rekinek marmurkowy, zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne Atlantyku.
     
Seleny
 
Skrzypłocz
Strzepiel
Rekin marmurkowy

Oprócz zwierząt zamieszkujących odległe oceany, można tu jeszcze zobaczyć rodzime gatunki zamieszkujące Morze Bałtyckie, np. dorsza czy płastugi. Są też przedstawiciele gatunków dwuśrodowiskowych, np. rodzimy szczupak pospolity, karp, troć, sieja, jesiotr, węgorz europejski.
     
Dorsz
 
Stornia
Jesiotr
Szczupak
Ponadto w Sali Mokrej na parterze budynku znajduje się zbiornik dotykowy. Można tu z bliska przyjrzeć się rybom i je pogłaskać. Są tu babki bycze, jesiotry i płastugi bałtyckie. Każdy może sprawdzić, która ryba jest gładka, a która szorstka. Sala jest dostępna dla wszystkich zwiedzających, a także wykorzystywana podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci prowadzonych przez Edukację Morską. - więcej