<
Akwaria morskie

Oceany i morza zajmują ponad 70% powierzchni kuli ziemskiej. Kryją w sobie tajemniczy świat zamieszkały przez rozmaite organizmy - od mikroskopijnych bakterii po rekiny i wieloryby. Część z nich żeruje w okolicy raf koralowych, gdzie zagęszczenie ryb morskich jest największe.
Sala Zostera

Wizytę w Akwarium Gdyńskim zaczynamy od nowej sali o nazwie Zostera umieszczonej na I piętrze budynku. Można tu zobaczyć organizmy Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która należy do obszarów chronionych Natura 2000. W zbiornikach znajdują się bezkręgowce, takie jak krewetki czy kraby, przedstawiciele licznie w Zatoce reprezentowanych ryb z rodziny ciernikowatych oraz babkowatych, iglicznie i wężynki, płastugi, a także ryby słodkowodne, które ze względu na niskie zasolenie również licznie bytują w Zatoce (szczupak, leszcz, okoń, sandacz, płoć).
Sala Zostera została zrealizowana w ramach projektu "Zostera" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rafa Koralowa

Na I piętrze Akwarium Gdyńskiego mieści się sala Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce.
W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwycają niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Zobaczyć tu można m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.
Jednym z przedstawicieli biotopu rafy koralowej jest konik morski (Hippocampinae) - znak Akwarium Gdyńskiego i symbol tajemnic, które kryją się w wodach oceanów.

Koniki morskie to jedne z nielicznych ryb pływających pionowo. Sztuka ta udaje się im dzięki ruchom płetwy grzbietowej oraz wiosłującym płetwom piersiowym. Koniki kryją się w podwodnych łąkach oceanicznych, gdzie cienkim i chwytliwym ogonem czepiają się roślin. W obronie przed drapieżnikami pomaga im umiejętność dostosowywania barwy skóry do otoczenia. Koniki w Akwarium pochodzą z własnej hodowli. Zwiedzający mogą obserwować specyficzny sposób rozrodu tych ryb: samice składają ikrę do kieszeni inkubacyjnej samca, gdzie ikra rozwija się aż do momentu wylęgu.
Wodne Zwierzęta Świata

Na I piętrze znajduje się ciemna sala Wodnych Zwierząt Świata. Tutaj prezentowane są rozmaite zwierzęta zamieszkujące zimne głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku.
Przedstawicielami zwierząt żyjących w strefach wód przybrzeżnych i ciepłych, są np. seleny - ciepły Atlantyk, skrzypłocze - wody Atlantyku i Pd.-Wsch. wybrzeże Pacyfiku, strzępiel - przybrzeżne wody Indopacyfiku. Jeden z najmniejszych rekinów świata - rekinek marmurkowy, zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne Atlantyku.